Zbliża się Wyścig Pokoju 2023 r. Jesioniki "sprawdzają siłę wszystkich kolarzy"

Reklama
Reklama
Reklama
Więcej
Reklama
Reklama
Reklama

Zbliża się Wyścig Pokoju 2023 r. Jesioniki "sprawdzają siłę wszystkich kolarzy"

Meta Wyścigu Pokoju w 2022 roku
Meta Wyścigu Pokoju w 2022 rokuBarbora Reichová/Czech Tour
Międzynarodowe gwiazdy kolarstwa przyszłości, najlepsi czescy kolarze i najtrudniejsze podjazdy w kraju, porównywalne pod względem zdobytych metrów do Alp. Tak w skrócie będzie wyglądał tegoroczny Wyścig Pokoju U23, który odbędzie się w dniach 8-11 czerwca w Jesionikach.

W przeszłości w wyścigu brali udział zwycięzca Tour de France, Tadej Pogačar ze Słowenii, dwukrotny mistrz świata z Francji, Julian Alaphilippe oraz zwycięzca ostatniego etapu Giro, Filippo Zana z Włoch.

Również w tym sezonie możemy spodziewać się wielu największych talentów w dwudziestu jeden drużynach z całego świata.

"Organizujemy wyścigi, które regularnie znajdują się w kalendarzach najlepszych kolarzy i drużyn na świecie, przygotowujemy atrakcyjne i wymagające etapy oraz kładziemy duży nacisk na bezpieczeństwo. Chcemy, aby zamknięcie dróg w jak najmniejszym stopniu ograniczało życie w regionie i równoważymy to z atrakcyjnym widowiskiem. Jest rzeczą oczywistą, że posprzątamy po imprezie i nie pozostawimy bałaganu na drogach" - powiedział dyrektor wyścigu Leopold König.

W tym roku na wschodzące gwiazdy peletonu czeka łącznie 420 kilometrów, podczas których będą się wspinać na wysokość 7560 metrów.

"Etap królowej" przeszedł zmiany w porównaniu do ubiegłego roku; młodzi ludzie będą wspinać się na Dlouhé stráně 10 czerwca, a następnie także na Červenohorské sedlo. "Jeseniki pokazują siłę i wytrzymałość wszystkich zawodników. Bez przesady możemy powiedzieć, że jest to wyścig porównywalny z tymi gdzieś w Pirenejach czy Alpach" - podkreśla Leopold König.

Aby podnieść poziom bezpieczeństwa Wyścigu Pokoju U23, Leo König zaprosił do zespołu organizacyjnego Roberta Huntera z RPA, dziewięciokrotnego uczestnika Tour de France.

Jest on również odpowiedzialny za bezpieczeństwo Tour de Suisse. "Organizacja na poziomie World Tour to dla niego rutyna. Współpraca z takimi ekspertami to właściwa droga zarówno dla jakości, jak i bezpieczeństwa wyścigu" - mówi Leopold König.

Partnerem generalnym wyścigu jest firma Allwyn. "W Allwyn z niecierpliwością czekamy na rozwój wydarzeń tegorocznego Wyścigu Pokoju" - mówi Pavel Turek, dyrektor ds. globalnej marki, komunikacji korporacyjnej i CSR w Allwyn.

"Niezwykłe wydarzenie odbywające się w pięknych Jesionikach z udziałem 22 drużyn narodowych z całego świata".

"Wyścig ma bogatą historię i jest słusznie uważany za jedną z najbardziej integracyjnych i prestiżowych tras kolarskich na świecie. Wierzymy w jego moc zmieniania życia i inspirowania ludzi do osiągania pełnego potencjału".

"Co ważne, wyścig wspiera utalentowanych kolarzy w osiąganiu ich potencjału. Podobnie jak inne etapy Pucharu Narodów, wspiera on najlepsze wschodzące talenty w kolarstwie i daje wielu z nich możliwość zaprezentowania swoich umiejętności i realizacji marzeń".

Wyścig Pokoju, będący częścią Pucharu Narodów, jest najwyższą międzynarodową kategorią dla kolarzy poniżej 23. roku życia. Obejmuje również etapowe zmagania w Polsce, na Słowacji, Węgrzech i we Francji. Wystawa zdjęć z Wyścigu Pokoju, Czech Tour, Tour de France i Giro d'Italia stanowi część programu towarzyszącego.

Czołowi fotografowie sportowi pod przewodnictwem Markéty Navrátilovej, która sfotografowała dwadzieścia pięć edycji Tour de France, zaprezentują swoje prace w Praskiej Bořislavce. Zdjęcia będzie można oglądać od końca czerwca do sierpnia, a dochód ze sprzedaży zostanie przeznaczony na wsparcie dzieci znajdujących się w trudnej sytuacji za pośrednictwem Czeskiej Fundacji Olimpijskiej.

Meta wyścigu pokoju w 2022 r.
Meta wyścigu pokoju w 2022 r.Barbora Reichová/Czech Tour

Widzowie są mile widziani w miastach docelowych i na Červenohorské sedlo

W weekend 10 i 11 czerwca na widzów czekać będzie strefa kibica z dużym ekranem, pokaz slackline, stoiska z oficjalnymi towarami i przekąskami oraz różnorodne występy muzyczne i taneczne. W sobotę, podczas etapu królowej, na Červenohorské sedlo powstanie strefa kibica, do której będzie można dojechać samochodem do godziny 13:30, po czym droga zostanie zamknięta z obu stron, a na wzgórze będzie można dostać się tylko rowerem lub pieszo. W niedzielę impreza przeniesie się do Jesenika.

Organizatorzy chcą być dobrymi gośćmi i jak najbardziej ograniczyć utrudnienia w ruchu. Gdy wyścig będzie przejeżdżał, drogi będą zamykane na możliwie najkrótszy czas.

Drużyny na starcie Wyścigu Pokoju 2023:

Austria, Belgia, Czechy, Dania, Francja, Niemcy, Wielka Brytania, Węgry, Włochy, Luksemburg, Meksyk, Holandia, Norwegia, Polska, Portugalia, Serbia, Słowacja, Słowenia, Hiszpania, Szwajcaria, USA.

Ostatni zwycięzcy Wyścigu Pokoju U23:

2022 - Lennert Van Eetvelt, Belgia - Lotto Dstny

2021 - Filippo Zana, Włochy - Jayco AlUla

2020 - anulowane

2019 - Andreas Leknessund, Norwegia - DSM

2018 - Tadej Pogačar, Słowenia - Zjednoczone Emiraty Arabskie

Program Wyścigu Pokoju U23 - Grand prix Jeseníky:

Prolog - 8 czerwca: Jeseník - Jeseník (3,1 km/22 m n.p.m.)

Etap 1 - 9 czerwca: Jeseník - Rýmařov (121,9 km/2 047 m n.p.m.)

Etap 2 - 10 czerwca: Bruntál - Červenohorské sedlo (129,1 km/2 809 m n.p.m.)

3. etap - 11 czerwca: Jeseník - Jeseník (166,1 km/2 682 m n.p.m.)