Reklama
Reklama
Reklama
Więcej
Reklama
Reklama
Reklama

Zaprezentowano medale, które będą wręczane sportowcom podczas Igrzysk Europejskich

Zaprezentowano medale, które będą wręczane sportowcom podczas Igrzysk Europejskich
Zaprezentowano medale, które będą wręczane sportowcom podczas Igrzysk EuropejskichPAP
W komorze im. Stanisława Staszica Kopalni Soli w Wieliczce zaprezentowano medale, którymi nagrodzeni zostaną najlepsi sportowcy zaczynających się 21 czerwca III Igrzysk Europejskich Kraków-Małopolska.

Kruszec, z którego wykonano krążki pochodzi z recyklingu. Medale nawiązują do polskiej historii, ale i tradycji regionu. Zostały zaprojektowane przez markę Beller we współpracy z Klaudią Gołaszczyk.

Symboliką medali są ptaki i liczba 3. Ptak nawiązuje nie tylko do godła Polski, ale również Krakowa – gospodarza imprezy. Symbolika orła zawiera w sobie także najważniejsze założenia wartości olimpijskich – siły, nadziei, przywództwa, zwycięstwa, inspiracji i odwagi. Nawiązanie do gołębia odnosi się z kolei do ponadczasowych idei pokoju i szacunku.

Umieszczone na awersie medalu ptaki nawiązują także do stada. Symbolizują równość, przyjaźń i zaufanie. Przywołują także na myśl struktury misternych haftów i nitki w zdobieniach strojów ludowych. Haft koronkowy kojarzy się z Małopolską i Koniakowem – polską stolicą tradycyjnego rzemiosła.

Nie zabrakło także symboliki sportowej – bieżni, torów i mety. Sześć ramion każdej gwiazdy nawiązuje do sześcioramiennej rozety góralskiej "kwiatu życia" – symbolu ochronnego, przynoszącego pomyślność́ i chroniącego od nieszczęść́.

W projekcie gwiazdy symbolicznie rozbrzmiewa również hasło przewodnie igrzysk "We are unity" (Jesteśmy jednością). Jej ramiona przeplatają się i łączą ze sobą. Wieniec olimpijski, do którego stylistycznie nawiązuje medal, to tradycyjny symbol chwały, sławy, triumfu i zwycięstwa.

Prezentacja medali odbyła się w Kopalni Soli Wieliczka, w komorze im. Stanisława Staszica na głębokości 125 metrów. Najpierw przekazano tam kaganek z Ogniem Pokoju, który został rozpalony 3 kwietnia w Rzymie, a następnie przywieziony przez prezydenta Andrzeja Dudę do Polski. Obecnie trwa jego podróż po kraju od Bałtyku do Tatr. 21 czerwca Ogień Pokoju pojawi się na Stadionie Miejskim im. Henryka Reymana w Krakowie, gdzie odbędzie się ceremonia otwarcia igrzysk.

Kaganek z ogniem ustawiono w środku rzeźby z soli prezentującej logo oraz maskotki igrzysk - Smoka Krakuska i Salamandrę Sandrę. Autorem rzeźby jest górnik Jan Banaś.

Obecny w Wieliczce minister sportu i turystyki Kamil Bortniczuk podkreślił, że w igrzyskach wezmą udział najlepsi sportowcy Europy.

"Przed nami święto nie tylko sportu, ale i całego kraju. Mamy okazję zaprezentować się jako kraj bezpieczny, stabilny i zdolny organizować sportowe widowiska na najwyższym światowym poziomie. Dziękuję dziś wszystkim osobom, które do tego doprowadziły, a dużo musieliśmy wspólnie przeżyć, by do tego momentu doszło. Przed nami świetlana przyszłość i perspektywa organizacji jeszcze bardziej ambitnych projektów" - powiedział.

Trzecia edycja Igrzysk Europejskich odbędzie się między 21 czerwca a 2 lipca 2023 roku. Rywalizacja toczyć się będzie w 29 dyscyplinach, a w dużej części z nich sportowcy walczyć mają o kwalifikacje do igrzysk olimpijskich w Paryżu w 2024 r.

W Krakowie i innych miastach południowej Polski wystartować ma ponad siedem tysięcy zawodników. Stolica Małopolski będzie głównym ośrodkiem igrzysk, jednak zawody rozgrywane będą również w Bielsku-Białej, Chorzowie, Krynicy-Zdroju, Kryspinowie, Krzeszowicach, Myślenicach, Nowym Targu, Oświęcimiu, Rzeszowie, Tarnowie, Wrocławiu i Zakopanem.