Coco Gauff i Karolina Muchova zagrają o tytuł rangi WTA 1000 w Pekinie

Coco Gauff i Karolina Muchova zagrają o tytuł rangi WTA 1000 w PekinieFot. PAP/EPA/ANDRES MARTINEZ CASARES
Rozstawiona z numerem 4. Coco Gauff oraz Karolina Muchova zmierzą się w finale turnieju WTA 1000 w Pekinie. Amerykańska tenisistka w półfinale pokonała Hiszpankę Paulę Badosę 4:6, 6:4, 6:2, a Czeszka wyeliminowała Qinwen Zheng z Chin 6:3, 6:4.

Gauff, która po nieobronieniu punktów za ubiegłoroczny triumf w wielkoszlemowym US Open spadła na 6. miejsce w światowym rankingu, kilkakrotnie była blisko pożegnania się z imprezą w Pekinie. W ćwierćfinale po bardzo złym w swoim wykonaniu pierwszym secie, przegranym 2:6, zdołała się jednak podnieść i pokonać Ukrainkę Julję Starodubcewą 2:6, 6:2, 6:2.

W półfinale była jeszcze bliżej porażki, bo przegrywała już z Badosą 4:6, 2:4. Jak się później okazało, był to moment zwrotny dla Amerykanki, ponieważ wygrała cztery kolejne gemy, po czym zdominowała rywalkę w trzeciej partii.

Jej przeciwniczką w walce o drugi tytuł w tym sezonie i ósmy w karierze będzie wracająca do wielkiej rywalizacji Muchova. Czeszka na drodze do decydującego pojedynku straciła tylko jednego seta – w ćwierćfinale z najwyżej rozstawioną wiceliderką światowego rankingu Aryną Sabalenką. Pokonała Białorusinkę 7:6(5), 2:6, 6:4. Półfinałowe starcie z reprezentantką gospodarzy miała już jednak pod kontrolą i pewnie triumfowała 6:3, 6:4.

Muchova, obecnie 49. w zestawieniu WTA, bowiem większą część roku straciła z powodu kontuzji, ma na swoim koncie tylko jeden tytuł – wywalczony w 2019 r. w Seulu. W minionym sezonie dotarła jednak do finału French Open, w którym minimalnie uległa Idze Świątek. W tym roku rozegrała jeden finał w Palermo.

Bilans bezpośredniej rywalizacji jest korzystny dla Amerykanki. 20-letnia tenisistka z Florydy dwukrotnie pokonała osiem lat starszą Czeszkę w zeszłym roku: w finale turnieju w Cincinnati oraz w półfinale wielkoszlemowego US Open.