Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Szef MKOl zapewnia, że izraelski zespół czuje się komfortowo pod względem bezpieczeństwa

Reuters
Szef MKOl Thomas Bach w poniedziałek
Szef MKOl Thomas Bach w poniedziałekReuters
Izraelski zespół olimpijski czuje się komfortowo ze środkami bezpieczeństwa obowiązującymi na igrzyskach olimpijskich w Paryżu, a francuskie siły współpracują z wieloma krajami w celu zabezpieczenia zawodów, poinformował we wtorek Międzynarodowy Komitet Olimpijski.

Igrzyska rozpoczynają się w piątek w obliczu wyraźnych obaw o bezpieczeństwo i zwiększonych napięć geopolitycznych związanych z wojnami na Ukrainie i w Strefie Gazy.

Podczas pobytu w Paryżu izraelscy sportowcy będą chronieni przez całą dobę. Podczas Igrzysk Olimpijskich w Monachium w 1972 roku 11 Izraelczyków zostało zabitych przez palestyńskich bojowników w ataku na wioskę olimpijską, w której przebywali.

"Jeśli chodzi o bezpieczeństwo izraelskich sportowców, mamy pełne zaufanie do francuskich władz" - powiedział na konferencji prasowej przewodniczący MKOl Thomas Bach.

"Francuskie władze są odpowiedzialne za bezpieczeństwo. Pracują bardzo skrupulatnie, pracują bardzo profesjonalnie, współpracują ze 180 innymi międzynarodowymi służbami wywiadowczymi, zbierając wszystkie informacje".

"Można powiedzieć... prawie cały świat z nielicznymi wyjątkami. Przyczyniają się do tego, aby Igrzyska Olimpijskie były bezpieczne".

Nie tylko francuski personel ochrony będzie strzegł izraelskiej drużyny podczas Igrzysk, ale także funkcjonariusze sprowadzeni przez samą drużynę są również zaangażowani w ochronę sportowców.

"Izraelscy sportowcy od 1972 roku zawsze podejmowali własne dodatkowe środki bezpieczeństwa i tak też było tym razem" - powiedział Bach. "Czują się komfortowo w tej sytuacji, o czym wiemy z kontaktów z nimi".

Palestyński Komitet Olimpijski w poniedziałek przyłączył się do apeli o wykluczenie Izraela z Igrzysk w liście otwartym do Bacha.

W liście oskarżył Izrael o naruszenie tradycyjnego rozejmu olimpijskiego, który powinien trwać od 19 lipca do zakończenia paraolimpiady w połowie września, poprzez ciągłe działania wojskowe w Strefie Gazy.

Bach powiedział, że nie da się wciągnąć w polityczne dyskusje.

"Stanowisko MKOl jest bardzo jasne. Mamy dwa krajowe komitety olimpijskie (NOC). Oba żyją w pokojowej koegzystencji. Igrzyska Olimpijskie to rywalizacja nie między krajami, ale między sportowcami".

"Gdybyśmy wdali się w dyskusję polityczną na temat wojen i konfliktów, podczas piątkowej ceremonii otwarcia moglibyśmy znaleźć się w gronie 100 NOC, a nie 206 NOC, gdybyśmy naruszyli naszą neutralność polityczną".