Rootkin Gray wygrywa trzeci etap Wyścigu Pokoju U23, Huby wygrywa klasyfikację generalną

Jack Rootkin Gray wzbija się w powietrze po zwycięstwie w Jeseniku
Jack Rootkin Gray wzbija się w powietrze po zwycięstwie w JesenikuBarbora Reichova / Czech Tour
Dzięki długiemu i bardzo szybkiemu sprintowi, Jack Rootkin Gray z Wielkiej Brytanii wygrał trzeci i ostatni etap Wyścigu Pokoju do lat 23, który zakończył się w okolicach Jesenika, podczas gdy Francuz Antoine Huby (22) zdobył tytuł mistrzowski o zaledwie cztery sekundy przed młodym Duńczykiem Simonem Dalbym (20).

Finał wyścigu dla młodych adeptów był świetnym pokazem dla czeskich kolarzy.

Milan Kadlec (19) z zespołu DSM Development zajął drugie miejsce w głównej grupie na wymagającym górskim etapie, podczas którego zawodnicy pokonali 2682 metry przewyższenia na 166,1-kilometrowej trasie.

Jakub Toupalik (21), jeden z talentów World Touru w zespole Education EF, ukończył etap na czwartej pozycji.

"Na sprincie było nas dwóch, ja i Kuba (Toupalik). Powinniśmy byli uzgodnić podczas etapu, jak to zrobimy. Ostatecznie jechało mi się dobrze, ale na ostatnim rondzie było trochę zamieszania" - powiedział drugi na etapie Kadlec, którego ojciec reprezentował Czechy w kolarstwie torowym.

"Przed etapem objechaliśmy je po zewnętrznej, a w końcówce pojechałem po wewnętrznej, ale wszystko skończyło się dobrze".

Huby zajął drugie miejsce na drugim etapie wyścigu, a w niedzielę zdołał utrzymać się w głównej grupie, broniąc żółtej koszulki zwycięzcy klasyfikacji generalnej.

"To był bardzo wymagający etap, podobnie jak w sobotę" - powiedział Huby o kilku stromych podjazdach.

"Francuski zespół pracował perfekcyjnie, muszę za to podziękować chłopakom. Lubię Czechy, mam tu wielu przyjaciół i lubię się tu ścigać" - dodał.

Najlepszym z czeskich kolarzy był Karel Camrda (22), dziewiąty w klasyfikacji generalnej. "Jestem szczęśliwy i bardzo zadowolony, że ukończyłem wyścig w pierwszej dziesiątce. Dziś było bardzo ciężko, od samego początku było bardzo ciężko, a gdy Norwegowie ruszyli na podjazd pod Rejviz, kolarze byli bardzo spięci".

"Na szczęście było nas wystarczająco dużo z przodu" - powiedział o etapie Karel Camrda, syn byłego reprezentanta Czech w cyclocrossie.

"To mój najlepszy wyścig w tym sezonie. Mogłem się tu wykazać, dostanę kolejną szansę" - dodał zawodnik ekipy ATT Investments.

Zajmujący drugie miejsce Dalby zabrał do domu zieloną koszulkę za zwycięstwo w rywalizacji punktowej, a Duńczyk z zespołu Uno-X Dare Development wspiął się na szczyt w walce o białą koszulkę dla najlepszego młodzika.

Holenderski kolarz Mike Schuch (20) został królem gór, podczas gdy rywalizację drużynową Wyścigu Pokoju wygrała Portugalia, która jest również na szczycie klasyfikacji Pucharu Narodów.