Prezes PKOl złożył pozew przeciwko ministrowi sportu. Domaga się przeprosin i 50 tys. zł
Powód wskazał, że pieniądze powinny zostać wpłacone na Fundację Ewy Błaszczyk "Akogo?". To organizacja pozarządowa, zajmującą się systemowym rozwiązywaniem problemów osób w śpiączce.
Ponadto we wniosku złożonym w Sądzie Okręgowym w Warszawie oczekuje się, że pozwany ma zamieścić przeprosiny w sześciu portalach internetowych.
"Atmosfera wokół PKOl nie jest najlepsza. Pojawiło się sporo zarzutów czy negatywnych opinii wobec PKOl, jak i pana prezesa Piesiewicza. Większość z nich wybrzmiała z ust pana ministra Nitrasa. Postrzegamy go jako osobę, która w największym wymiarze przyczyniła się do aktualnego wizerunku PKOl" - mówił pod koniec września mecenas Piotr Ciszewski, autor pozwu.
Dlatego - jak wówczas tłumaczył - "na ręce pana Nitrasa zostało złożone wezwanie do zaprzestania naruszeń i opublikowania przeprosin". Według niego, termin wskazany w wezwaniu już upłynął.
Jak dodał, wszystkie inne podmioty, które będą naruszać dobra osobiste PKOl, również mogą być narażone na podobne sankcje.
Rzeczniczka ministerstwa sportu Aleksandra Chalimoniuk nie udzieliła na razie PAP komentarza w tej sprawie.
Niejasności finansowe, dotyczące m.in. prezesa Piesiewicza, który w przeciwieństwie do swoich poprzedników nie pełni tej funkcji społecznie, oraz związane z pośrednictwem PKOl przy zawieraniu umów sponsorskich ze związkami sportowymi, sprawiły, że kolejni mecenasi polskiego sportu zaczęli wypowiadać umowy PKOl. Sprawy finansowe, w tym wydatkowanie środków budżetowych czy pozyskanych ze spółek Skarbu Państwa, są też przedmiotem kontroli zewnętrznych, m.in. Krajowej Administracji Skarbowej i Najwyższej Izba Kontroli.
W PKOl dobiega końca kontrola zlecona przez prezydenta Warszawy Rafała Trzaskowskiego. Zarząd PKOl został zobowiązany do złożenia wyjaśnień oraz przedstawienia dokumentów w zakresie zgodności działalności organizacji z przepisami prawa i postanowieniami statutu.
Po igrzyskach w Paryżu minister Nitras poinformował, że jego resort oraz spółki Skarbu Państwa w latach 2022-24 przekazały PKOl ponad 92 mln złotych na przygotowania, natomiast polskie związki sportowe w dyscyplinach olimpijskich w tym samym czasie z budżetu państwa otrzymały prawie 786 mln. Szef resortu oczekiwał szczegółowych rozliczeń ze strony PKOl. Te zostały zawarte w raporcie, który PKOL upublicznił 30 września podczas konferencji prasowej.