Reklama
Reklama
Reklama
Więcej
Reklama
Reklama
Reklama

Polska i Czechy wspólnie walczą o organizację Euro 2026 kobiet w piłce ręcznej

Spodek ze swoimi 11 tysiącami miejsc został zgłoszony na miejsce finału Euro 2026 kobiet
Spodek ze swoimi 11 tysiącami miejsc został zgłoszony na miejsce finału Euro 2026 kobietPAP
Tylko kraje wschodniej części Europy zgłosiły chęć organizacji mistrzostw Europy w piłce ręcznej w grudniu 2026 roku. Wspólna kandydatura Czech i Polski zakłada połączenie Katowic, Lubina i Brna. Rywalami do organizacji imprezy są Rumunia ze Słowacją oraz Turcja.

Po długich przygotowaniach wszystkich zainteresowanych znamy pełną listę kraków, które chcą zorganizować Women’s EHF Euro 2026. Kontynentalna federacja potwierdziła uwzględnienie trzech wniosków, w tym dwóch kandydatur regionalnych. To Czechy i Polska, Rumunia i Słowacja oraz Turcja

W przypadku Polski to element strategii dalszego rozwoju piłki ręcznej. Pierwszą imprezę rangi mistrzowskiej kraj gościł w 2016 roku (Euro), a w 2023 był współgospodarzem mistrzostw świata. Wśród zgłoszonych wniosków jeszcze tylko Słowacy mają doświadczenie w organizacji największych turniejów, gościli męskie Euro 2022 do spółki z Węgrami. Turcja i Czechy wciąż czekają na pierwszy duży turniej.

"Cieszymy się, że wraz z naszymi partnerami z czeskiej federacji piłki ręcznej będziemy ubiegać się o prawo organizacji turnieju EHF EURO 2026. Za nami intensywny okres prac nad przygotowaniem wspólnej oferty, liczne spotkania i uzgodnienia na szczeblach międzynarodowym, rządowym i samorządowym. Polskę i Czechy łączy nie tylko bliskie sąsiedztwo, ale także pasja do piłki ręcznej. Głęboko wierzę, że będzie to początek naszych wspólnych projektów" – mówi Henryk Szczepański, prezes Związku Piłki Ręcznej w Polsce (ZPRP).

W jakich miastach może zagościć Euro?

Każda z kandydatur jest podzielona na co najmniej trzy miasta goszczące najlepsze drużyny Europy. W przypadku Polski i Czech mecze dwóch grup fazy wstępnej odbyłyby się w Lubinie, faza wstępna i główna w Brnie, zaś Katowice (11 000 miejsc) byłyby gospodarzem od początku do samego końca, czyli meczu finałowego.

Analogiczny podział przyjęła Turcja, która zaproponowała Antalyę, Ankarę i Stambuł. W tym wypadku finał odbyłby się na największej arenie wszystkich trzech kandydatów, Sinan Erdem Dome (16 500 miejsc).

We wspólnym wniosku Rumunii i Słowacji lista miast-gospodarzy jest znacznie bardziej rozbudowana. Po stronie rumuńskiej to Kluż-Napoka, Pitesti, Krajowa i Bystrzyca, zaś po słowackiej – Bratysława i Koszyce. Miejscem finału byłaby BT Arena w Klużu (10 000 miejsc).

Kobiece EHF EURO 2026 odbędzie się w dniach 3–20 grudnia i wezmą w nim udział 24 drużyny. Zanim zostanie wyłoniony gospodarz, w listopadzie i grudniu tego roku wszystkie zgłoszone areny (oraz infrastruktura towarzysząca) mają przejść weryfikację. Decyzja o przyznaniu prawa do organizacji turnieju zapadnie 27 stycznia 2024 roku podczas zebrania Komitetu Wykonawczego EHF w Kolonii.