Atalanta pokonała Fiorentinę. Aż pięć bramek w pierwszej połowie

Atalanta pokonała Fiorentinę. Aż pięć bramek w pierwszej połowieFRANCESCO SCACCIANOCE/GETTY IMAGES EUROPE/Getty Images via AFP
Nominowany do Złotej Piłki Ademola Lookman błyszczał po powrocie do drużyny, gdy Atalanta odrobiła straty i pokonała Fiorentinę 3:2 na stadionie Gewiss – była to pierwsza porażka Violi w tym sezonie po pięciu kolejnych remisach.

Fiorentina w pełni zasłużyła na otwierającego gola w 15. minucie, gdy Roberto Mandragora wykorzystał rzut rożny poprzez dośrodkowanie, które trafiło do Robina Gosensa i zostało znakomicie obronione przez Marco Carnesecchiego, ale Lucas Martinez Quarta dobił piłkę po dobitce.

To zapoczątkowało pierwszą połowę pełną goli, w której prowadzenie wahało się między obiema drużynami.

Viola niewiele mogła zrobić, aby powstrzymać sensacyjnego wyrównującego gola, gdy Lookman wspaniale pokonał Edoardo Bove i podał piłkę do Mateo Reteguiego, który głową skierował piłkę obok Davida de Gei, zdobywając czwartego gola w tyluż meczach dla La Dea.

Jednak goście szybko odzyskali przewagę dzięki będącemu w formie Moise Keanowi, który wykorzystał strzał głową Gosensa na dalszy słupek, zdobywając drugiego gola w Serie A w tym sezonie.

Nie strzelając ani jednego gola ligowego w poprzedniej kampanii, były piłkarz Juventusu musiał żałować, że trafił w słupek przy kolejnej okazji, ponieważ Atalanta sensacyjnie odwróciła losy meczu tuż przed przerwą.

Ederson dorzucił niebezpieczną piłkę, pozwalając Charlesowi De Ketelaere na strzał głową z bliskiej odległości. Zaledwie minutę później oszołomiona obrona Fiorentiny pozwoliła Lookmanowi uciec z lewej strony, a bohater finału Ligi Europy wtoczył piłkę do bramki obok bliższego słupka De Gei.

Statystyki w meczu Atalanta - Fiorentina
Statystyki w meczu Atalanta - FiorentinaOpta by StatsPerform

Po wznowieniu mecz był bardziej stonowany, ale gospodarze mieli kilka okazji, aby powiększyć przewagę. Raoul Bellanova nie zdołał minąć bramkarza po defensywnym błędzie, zanim Lookman nie przeciął piłki po płynnej grze z Reteguim.

Ich dominacja trwała, a gdyby nie różne obrony De Gei, które uniemożliwiły De Ketelaere'owi, Zappacoście i Lookmanowi zdobycie bramek, Nerazzurri byliby daleko poza zasięgiem wzroku.

Lookman następnie zmarnował czystą szansę, próbując zakończyć to, co było znakomitym występem, ale to nie było kluczowe, ponieważ Fiorentina nie zdołała ruszyć do ataku po przerwie i nie udało jej się uratować punktu.

Atalanta, rewanżując się za porażkę 2:3 w tym meczu pod koniec ostatniej kampanii, wróciła na właściwe tory po dwóch kolejnych porażkach, podczas gdy goście zakończyli serię siedmiu meczów bez porażki w lidze, prowadząc dwa razy.