Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Flashback: Wracamy do pierwszych derbów Manchesteru i przypominamy historię obu klubów

Miroslav Šifta
Następne derby Manchesteru odbędą się 15 grudnia
Następne derby Manchesteru odbędą się 15 grudniaČTK / AP / Armando Franca
Ruben Amorim, nowo mianowany menadżer Manchesteru United, zaskarbił sobie sympatię kibiców Czerwonych Diabłów jeszcze przed przybyciem na Old Trafford, gdy w zeszłym tygodniu pokonał Manchester City 4:1 w Lidze Mistrzów jako główny trener Sportingu.

Po wielu latach krzywd, kibice Manchesteru United prawdopodobnie nie mogą się doczekać derbów Manchesteru bardziej niż ich błękitni sąsiedzi. Nie wiemy, co przyniosą kolejne derby Manchesteru, ale wiemy, jak rozegrały się pierwsze, które miały miejsce 143 lata temu.

Pierwsze derby Manchesteru

Obecnie mecze derbowe pomiędzy Manchesterem United i Manchesterem City przyciągają uwagę całego świata, ale tak nie było, gdy kluby te zmierzyły się ze sobą po raz pierwszy. Ich pierwszym spotkaniem był mecz towarzyski, który odbył się 12 listopada 1881 roku.

W tamtym czasie były to młode kluby, dwa z wielu powstających w szybko uprzemysławiającym się Manchesterze. Oba kluby istniały pod zupełnie innymi nazwami i używały innych barw.

Poprzednikiem dzisiejszego United była drużyna o nazwie "Newton Heath", a City powstało z klubu o nazwie "St. Mark's". Pierwszy mecz pomiędzy nimi na boisku St. Mark's został wygrany przez gości, Newton Heath, 3:0.

Zarówno Newton Heath, jak i St. Mark's rozwijały się i oba dołączyły do Football League w sezonie 1892/93, choć Newton Heath dołączyło do First Division, a (wówczas już nazwany) Manchester City rozpoczął rozgrywki w Second Division.

St. Mark's stał się najpierw Ardwick, a następnie, w 1894 roku, Manchesterem City. Dlatego właśnie Cityzens mają ten rok na swoim herbie.

Dopiero gdy Newton Heath spadło do Second Division po dwóch sezonach, kluby spotkały się po raz pierwszy w prawdziwym meczu ligowym. Mecz ten odbył się 3 listopada 1894 roku i było to kolejne zwycięstwo przyszłego Manchesteru United: Newton Heath pokonał Manchester City 5:2.

Ostatnie derby Manchesteru
Ostatnie derby ManchesteruFlashscore

Przyjrzyjmy się korzeniom obu drużyn. Jaka jest historia Newton Heath, z którego w 1902 roku powstał Manchester United? A jaka jest historia St. Mark's, kamienia węgielnego, na którym stoi dzisiejszy Manchester City?

Klub pracowników kolei

Pełna nazwa poprzednika Manchesteru United brzmiała Newton Heath LYR Football Club. Drużyna została założona w 1878 roku jako klub pracowników Lancashire and Yorkshire Railway (LYR) w Newton Heath, północno-wschodniej części Manchesteru. Pierwszymi barwami klubu były, zgodnie z barwami spółki kolejowej, zielony i żółty (lub złoty).

W 1902 roku klub znalazł się w poważnych tarapatach finansowych i zmierzał ku upadkowi. Jednak kapitan drużyny Harry Stafford przekonał czterech lokalnych biznesmenów (w tym Johna Henry'ego Daviesa, późniejszego prezesa klubu), aby pomogli spłacić długi. Dzięki pomocy tych inwestorów 24 kwietnia 1902 roku powstał Manchester United.

Drużyna parafialna

W latach siedemdziesiątych XIX wieku członkowie parafii anglikańskiego kościoła św. Marka w West Gorton, na południowy wschód od centrum Manchesteru, postanowili założyć klub sportowy, aby pomóc w walce z przemocą lokalnych gangów i odciągnąć społeczność parafialną od kłopotów. Jednym z tych problemów był alkoholizm, spowodowany głównie wysokim bezrobociem, z jakim borykał się wówczas Manchester.

Pierwszym klubem sportowym założonym przez parafian w 1875 roku była drużyna krykieta. Klub ten miał oferować głównie młodym miejscowym mężczyznom zdrowszy sposób spędzania czasu. Jednak w miesiącach zimowych nie można było grać w krykieta, więc w 1880 r. założono kościelną drużynę piłkarską o nazwie "St. Mark's" (lub czasami "West Gorton", zgodnie z nazwą obszaru).

Rok 1880 jest zatem uważany za rok założenia klubu, który dziś znamy jako "Manchester City".

Oprócz patronatu kościoła św. Marka, klub był również związany z lokalną hutą żelaza. Działali tam urzędnicy kościelni z plebanii, a jednocześnie kluczowi założyciele klubu, William Beastow i Thomas Goodbehere.

Jeśli chodzi o barwy i symbole klubowe, St. Mark's, w związku z działalnością parafialną, używali prostego białego krzyża jako symbolu. Zawodnicy grali w czarnych koszulkach z białym krzyżem na piersi.

W 1887 roku drużyna musiała zmienić siedzibę i przenieść się z West Gorton do Ardwick, zmieniając tym samym nazwę. Jako Ardwick klub działał jednak tylko do 1894 roku, kiedy to dopadły go trudności finansowe.

Klubowi pomogli, podobnie jak w przypadku Manchesteru United i wielu innych angielskich klubów tamtej epoki, lokalni biznesmeni. Od tego czasu, od wspomnianego roku 1894, drużyna znana była pod nową nazwą - "Manchester City".

Derby Manchesteru rozgrywane były w historii prawie 200 razy, a to tylko oficjalne spotkania. Kolejne starcie klubów odbędzie się już za miesiąc, 15 grudnia.

Czy Amorim po raz kolejny pokona Guardiolę, czy City przezwycięży obecny kryzys i wygra derby u siebie? Jedno jest pewne, będzie ciekawie jak zawsze!