Szwedki pokonały Argentynę i awansowały do fazy pucharowej z kompletem zwycięstwAFP
Z wieloma zmianami w wyjściowej jedenastce Szwecja wygrała ostatni mecz grupowy z Argentyną 2:0 i z idealnym bilansem trzech zwycięstw w trzech meczach awansowała do 1/8 finału. Bramki na wagę zwycięstwa zdobyły Rebeka Blomqvist po uderzenie głową w drugiej połowie oraz Elin Rubenson, która w ostatniej minucie wykorzystała rzut karny.

W 66. minucie Blomqvist fantastycznie uderzyła głową po dośrodkowaniu Sofii Jakobsson, dzięki czemu będące na trzecim miejscu w światowym rankingu Szwedki były na dobrej drodze do awansu z pierwszego miejsca w grupie G kobiecego mundialu. Rubensson przypieczętowała zwycięstwo uderzeniem z rzutu karnego.

„Musieliśmy uzbroić się w cierpliwość” – powiedziała Blomqvist. Argentyna broniła dobrze i zamykała wiele przestrzeni. W przerwie czułyśmy, że jeśli będziemy kontynuować to, co robiłyśmy, przełamiemy je, a pod koniec otworzy się więcej przestrzeni”.

Szwedki w 1/8 finału w hitowym starciu zmierzą się ze Stanami Zjednoczonymi, które niespodziewanie zajęły drugie miejsce w swojej grupie. Będzie to rewanż za ćwierćfinał olimpijski z 2021 roku, gdy to Szwecja wygrała 3:0 w drodze do finału.

„USA to bardzo silny zespół, bardzo dobry w mistrzostwach. Pokazują to rok po roku” – dodała Blonqvist. „Moim zdaniem mamy dobrą pewność siebie i pojedziemy tam, chcąc wygrać ten mecz, ale nie zlekceważymy USA”.

Statystyki z meczu Argentyna - Szwecja
Statystyki z meczu Argentyna - SzwecjaOpta by StatsPerform

Mając już zapewniony awans po wygranych dwóch pierwszych meczach, Szwecja potrzebowała tylko jednego punktu, aby zająć pierwsze miejsce w grupie, a trener Peter Gerhardsson dokonał aż dziewięciu zmian w drużynie, która pokonała Włochy 5:0.

Tylko obrończynie Amanda Ilestedt i Magdalena Eriksson utrzymały swoje miejsca w składzie, a Szwecja była daleka od swojej najlepszej dyspozycji. Słaby rzut wolny Olivii Schough był ich jedynym celnym strzałem w chaotycznej pierwszej połowie.

Blomqvist przełamała zły czas gry Szwecji po ponad godzinie gry, a potem została sfaulowana w polu karnym przez Gabrielę Chavez, dając możliwość Rubensson na wpisanie się na listę strzelców.

Argentyna, która straciła pomocniczkę Florencię Bonsegundo z powodu kontuzji na kilka minut przed przerwą, potrzebowała zwycięstwa, aby mieć jakiekolwiek szanse na awans, ale tak naprawdę ani razu nie zagroziła szwedzkiej obronie.

Argentynki zostają tym samym bez zwycięstwa w meczach mistrzostw świata, a był to już ich czwarty udział w tej imprezie. Z drugiego miejsca w grupie G awansowały zawodniczki z Republiki Południowej Afryki, po tym jak w bezpośrednim meczu pokonały Włoszki 3:2.