Japonia pokonała Kostarykę i niemal na pewno uzyskała awans z grupy po dwóch meczachAFP
Dwa gole w ciągu dwóch minut w pierwszej połowie dały Japonii zwycięstwo 2:0 nad Kostaryką i praktycznie zapewniły mistrzyniom świata z 2011 roku miejsce w fazie pucharowej mundialu kobiet.

Nadeshiko powtórzyły występ ze swojego pierwszego zwycięstwa 5:0 z Zambią i awansują do 1/8 finału na czwartych mistrzostwach świata z rzędu, jeśli Hiszpania, zgodnie z oczekiwaniami, pokona afrykańską drużynę w środowym meczu grupy C w Auckland.

Kluczowa w obu akcjach bramkowych była Mina Tanaka, która zanotowała dwie asysty. Pierwsza bramkę zdobyła Hikaru Naumoto w 25. minucie. Dwie minuty później przebojową akcją popisała się Aoba Fujino, która po rajdzie prawym skrzydłem wbiegła w pole karne i pokonała bramkarkę rywali strzałem z ostrego kąta.

Kostaryka, która w pierwszym spotkaniu została całkowicie zdominowana przez Hiszpanię i przegrała 0:3, nie była w stanie się podnieść i wydawało się, że Japonki strzelą jej jeszcze kilka bramek.

Jednak pomimo aż 25 strzałów na bramkę, Japonia nie była w stanie zwiększyć swojego dorobku, a to może martwić trenera Futoshiego Ikedę przed trudniejszymi meczami na mistrzostwach.

Japonia zmierzy się z Hiszpanią w Wellington w poniedziałek w meczu, który prawie na pewno zadecyduje, która z dwóch drużyn zdobędzie pierwsze miejsce w grupie, podczas gdy Kostaryka zmierzy się z Zambią w Hamilton, a obie drużyny będą dążyć do pierwszego - historycznego dla swoich państw - zwycięstwa na mundialu.