"Zardzewiały" Phil Foden zadowolony z rozpoczęcia sezonu Manchesteru City w Bratysławie

Pep Guardiola i Phil Foden z Manchesteru City świętują po meczu
Pep Guardiola i Phil Foden z Manchesteru City świętują po meczuMichael Zemanek / Shutterstock Editorial / Profimedia
Phil Foden powiedział, że wciąż jest "zardzewiały", ale strzelił swojego pierwszego gola w sezonie, gdy Manchester City rozgromił Slovan Bratysława 4:0, odnosząc swoje pierwsze zwycięstwo w Lidze Mistrzów w tej kampanii.

Wynik w niewielkim stopniu oddawał dominację gości, ponieważ Ilkay Gundogan i Foden trafili w ciągu pierwszych 15 minut, aby ustawić City na swojej drodze w stolicy Słowacji.

Erling Haaland dodał swojego 42. gola w Lidze Mistrzów w 41 występach, a James McAtee zarejestrował swoją pierwszą bramkę dla klubu.

Po zaciętym początku europejskiej kampanii w postaci remisu 0:0 u siebie z Interem Mediolan w pierwszym dniu rozgrywek, mistrzowie Anglii są gotowi do gry w nowym formacie rozgrywek.

Foden został delikatnie wprowadzony z powrotem do akcji przez Guardiolę po jego wysiłku dla Anglii do finału Euro 2024 i chorobie w pierwszych tygodniach sezonu.

Gwiezdne występy 24-latka sprawiły, że w zeszłym sezonie zdobył nagrody dla gracza roku Premier League, a jego powrót do formy jest na czasie, ponieważ Kevin De Bruyne i Rodri zostali wykluczeni z powodu kontuzji.

"Miałem więcej szans na strzelenie gola, w inny wieczór mogło być ich więcej - ale cieszymy się, że wygraliśmy 4:0. To był dla mnie powolny początek sezonu, więc miło było wrócić i strzelić gola" - powiedział Foden w wywiadzie dla TNT Sports.

"Jestem bardzo zadowolony z występu, ale wiem, że są jeszcze rzeczy, nad którymi mogę popracować. Wciąż jestem trochę zardzewiały".

Slovan już wcześniej przeszedł chrzest bojowy, pokonując Celtic 5:1 w meczu otwarcia i otrzymał kolejną lekcję od zwycięzców z 2023 roku.

Szef Bratysławy Vladimir Weiss porównał "geniusz" menedżera City Pepa Guardioli do katalońskiego architekta i projektanta Antoniego Gaudiego w przeddzień meczu.

Sześć zmian

Guardiola nie musiał jednak wykazywać się kreatywnością, aby opracować zwycięski plan gry, ponieważ przepaść między stronami była wyraźna od pierwszych sekund.

Guardiola mógł sobie nawet pozwolić na luksus dokonania sześciu zmian w porównaniu do składu, który zremisował 1:1 z Newcastle w sobotę.

Gundogan otworzył bramkę swoim pierwszym golem od powrotu z Barcelony.

Potężny strzał kapitana City ze skraju pola karnego odbił się w górny róg bramki.

W 15 minucie Foden z typową dla siebie precyzją skierował drugiego gola City w dolny róg bramki.

"Wciąż nie jest w najlepszej formie, ale strzelił fantastycznego gola, miał więcej szans i krok po kroku wraca" - powiedział Guardiola.

"Musieliśmy wykonać naszą pracę i zrobiliśmy to. Wiele szans i pierwsze trzy punkty w rozgrywkach".

Statystyki meczu
Statystyki meczuOpta by Stats Perform

Przyjezdni powinni byli wyjść na prowadzenie jeszcze przed upływem połowy. Jeremy Doku strzelił w poprzeczkę, a niski strzał Fodena został zatrzymany przez bramkarza z Bratysławy Dominika Takaca.

Następnie Gundogan stał się trzecim zawodnikiem City, któremu odmówiono, gdy kolejne potężne uderzenie Niemca odbiło się od poprzeczki.

Jedyną rzeczą, której brakowało w dominującej grze City w pierwszej połowie, był gol Haalanda.

Ta nadeszła w 58 minucie, gdy Norweg z łatwością nabiegł na podanie Rico Lewisa i okrążył bramkarza, po czym strzelił swojego 11. gola w ośmiu meczach w tym sezonie.

Guardiola był w stanie dać Haalandowi rzadki odpoczynek w końcowych fragmentach meczu, ale City i tak powiększyło swoje prowadzenie.

Pomysłowa piłka przelotowa Fodena została wykończona przez McAtee.