Jagiellonia poznała rywala w walce o Ligę Mistrzów, wyjazd bliższy niż w lidze

Jagiellonia poznała rywala w walce o Ligę Mistrzów, wyjazd bliższy niż w lidzeProfimedia
Tylko 350 kilometrów będą mieć do przejechania Jagiellonia i jej kibice w pierwszej wyjazdowej potyczce o Ligę Mistrzów. Rywalem Dumy Podlasia w 2. rundzie kwalifikacji LM będzie litewski FK Poniewież, który właśnie obronił w Helsinkach przewagę z pierwszego meczu z HJK. W pierwszym starciu było 3:0, w rewanżu 1:1.

Jagielloni Białystok zna już pierwszego w swojej historii rywala w walce o Ligę Mistrzów. Po zeszłotygodniowym zwycięstwie 3:0 litewski FK Poniewież był niemal pewniakiem, ale mistrzowie Finlandii z HJK liczyli na odrobienie strat w rewanżu w Helsinkach.

Dzisiejszy rewanżowy mecz z Poniewieżem pozostawał bezbramkowy przez większość pierwszej połowy, ale w 38. minucie Lee Erwin dał prowadzenie HJK, zmniejszając deficyt bramkowy. Wydawało się, że przed przerwą wynik już się nie zmieni, gdy Ernestas Veliulis strzałem po indywidualnym rajdzie doprowadził do remisu 1:1 i przywrócił trzy bramki przewagi Litwinów. Trener HJK wprowadził trzy zmiany od 46. minuty, ale ani wyniku, ani losu meczu odmienić się nie udało.

Liczby meczu HJK Helsinki - FK Poniewież
Liczby meczu HJK Helsinki - FK PoniewieżFlashscore

FK Poniewież to młody klub, który nie skończył jeszcze dekady. Powstał jako spadkobierca upadłego Ekranasu, a swoje pierwsze mistrzostwo kraju wywalczył w 2023 roku i dzięki temu rywalizuje w kwalifikacjach do Ligi Mistrzów. Gdyby uwzględniać pozycję z obecnego sezonu (chwilowo 9. miejsce na 10 zespołów), znacznie bliżej byłoby FKP do spadku niż pucharów.

Przygoda z Ligą Mistrzów może zakończyć się jeszcze w tym miesiącu, jeśli Litwini ulegną Jagiellonii. Pierwszy mecz odbędzie się 23 lub 24 lipca, rewanż zaplanowano na 31 lipca. Duma Podlasia, która właśnie zaliczyła wygraną 2:0 w meczu kontrolnym z Żalgirisem Kowno, będzie zdecydowanym faworytem spotkania z Poniewieżem.

Kto jednak zna historię polsko-litewskich rywalizacji, ten pamięta z pewnością, jak w 2013 roku zdecydowanym faworytem w meczu z Żalgirisem Wilno był Lech Poznań i to polski klub zakończył na tym rywalu kwalifikacje. W przypadku Jagi nawet porażka w dwumeczu z Litwinami nie przekreśla europejskich aspiracji, ale oznaczałaby degradację do walki o udział w Lidze Europy.