Atalanta pokazała Szachtarowi miejsce w szeregu, mistrz Ukrainy bez celnego strzału

Atalanta pokazała Szachtarowi miejsce w szeregu, mistrz Ukrainy bez celnego strzałuDEAN MOUHTAROPOULOS / GETTY IMAGES EUROPE / Getty Images via AFP
O regresie ukraińskiej piłki w dobie wojny można pisać wiele. Można też obejrzeć mecz Atalanty z Szachtarem i zobaczyć, jak blado wypadli gospodarze z Doniecka na niemieckiej ziemi. W ciągu 90 minut bramkarz ekipy z Bergamo nie był zagrożony ani razu.

Choć formalnie u siebie, piłkarze Szachtara Donieck wyraźnie nie czuli się optymalnie na Veltins Arenie w Gelsenkirchen, gdzie z wizytą pojawili się we wtorek triumfatorzy Ligi Europy minionego sezonu. Obie drużyny zremisowały swoje pierwsze mecze i szukały kompletu punktów, który posłałby je w wyższe rejony ligowej tabeli.

Sprawdź szczegóły meczu Szachtar – Atalanta na Flashscore

Składy i oceny za mecz Szachtar - Atalanta
Składy i oceny za mecz Szachtar - AtalantaFlashscore

Otwierający kwadrans z otwarciem niewiele miał wspólnego, obie drużyny prowadziły zamkniętą, zachowawczą grę, czekając na ruch drugiej strony. Początkowo bardzo wyrównany, pojedynek zaczął szybko przechylać się na korzyść La Dei, która coraz śmielej przecinała formacje Szachtara i szukała zagrożenia w ostatniej tercji.

Z pierwszymi sytuacjami radził sobie jeszcze Dmytro Riznyk w bramce, ale po 20 minutach wynik został otwarty. Po rzucie wolnym Ademola Lookman wrzucił piłkę w pole karne, a tam akcję domykał świetnie Berat Djimsiti. Podopieczni trenera Gasperiniego nie zamierzali odpuszczać i trzymali Górników z Doniecka z dala od swojej bramki, budując kolejne ataki. Zdążyli podwoić prowadzenie jeszcze przed przerwą, gdy Lookman najpierw oddał piłkę, a następnie otrzymał ją w polu karnym od Kolasinaca.

Szachtar do przerwy nie zdołał skonstruować dosłownie nic w ataku, choćby jednego niecelnego strzału na koncie gospodarzy nie było. Dlatego z szatni nie wrócił Ghram, a jego miejsce zajął Juchym Konopla, który natychmiast oddał niebezpieczny strzał, ratując przynajmniej statystyki. Nie uratował zaś swojej drużyny, ponieważ w odpowiedzi goście moment później poprawili na 3:0, gdy zabawili się wahadłowi. Zappacosta wrzucił piłkę głęboko Bellanovie, a ten głową zmieścił ją przy dalszym słupku.

Od tego momentu Bogini zajęła się zarządzaniem meczem, trener Gasperini zaczął wprowadzać zmienników. Mimo kolejnych zmian ofensywnych u gospodarzy, Szachtar pozostał bezradny do samego końca, niezdolny do oddania strzału, który wymagałby wysiłku od Carnesecchiego. Choć oglądaliśmy mecz Ligi Mistrzów, to występowały zdecydowanie zespoły z innych lig, co po tej kolejce zacznie odzwierciedlać tabela.