Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Liga Konferencji: Nowy format z fazą ligową, terminy meczów i finał we Wrocławiu

Flashscore
Liga Konferencji: Nowy format z fazą ligową, terminy meczów i losowań, finał we Wrocławiu
Liga Konferencji: Nowy format z fazą ligową, terminy meczów i losowań, finał we WrocławiuFabrice COFFRINI / AFP
Choć kibice dopiero zaczęli przyzwyczajać się do nowego, trzeciego poziomu europejskich rozgrywek klubowych, to Liga Konferencji w sezonie 2024/25 niesie kolejne zmiany, do których trzeba się przyzwyczaić. Rozgrywki rozpoczęte 11 lipca zwieńczy finał na Stadionie Wrocław 28 maja 2025 roku. Co nasz czeka do tego czasu?

Ledwie poznaliśmy się bliżej z Ligą Konferencji Europy, a już musimy zapoznać się ze zmianami. Tą najłatwiejszą do zapamiętania jest skrócenie nazwy, której od tego lata nie ma już członu Europa. Zostaje Liga Konferencji, co ma ułatwić budowanie wizerunku rozgrywek kojarzonych z zielono-czarnymi barwami, dystansując ją od Ligi Europy.

Jak zmienił się format Ligi Konferencji?

Zgodnie z założeniem trzeciego szczebla europejskich rozgrywek, Liga Konferencji ma pozostać turniejem rozgrywanym głównie przez zespoły z niżej notowanych federacji krajowych. Jak jednak pokazały pierwsze edycje, to także sposób dla zespołów z najsilniejszych lig na zdobycie cennego trofeum do gabloty. Po trzech latach działalności kolejno West Ham, AS Roma i Olympiakos zwyciężały w finale. 

Faza pucharowa w edycji 2024/25 nie przejdzie istotnych zmian, czekają nas klasyczne dwumecze. Za to trzon rozgrywek Ligi Konferencji – od września do końca grudnia – kompletnie zmienia format. Zamiast 32 drużyn podzielonych na osiem grup, do zawodów przystępuje 36 zespołów połączonych w jednej tabeli ligowej. Każdy mecz i każdy gol zyskują na znaczeniu, gdy w grze jest aż tyle drużyn.

Ponieważ nie ma możliwości rozegrania ligi w klasycznej formule, każdy zespół spotka się z sześcioma innymi – losowanymi z różnych koszyków – i odbędzie trzy mecze w roli gospodarza, a trzy w roli drużyny przyjezdnej. Tym sposobem powstanie tabela, w której aż 24 z 36 uczestników pozostanie w grze po ostatniej kolejce. Nawet outsiderzy powinni dzięki temu mieć o co walczyć do samego końca.

Najlepsza ósemka zapewni sobie bezpośredni awans do 1/8 finału, z kolei 16 kolejnych zespołów w lutym 2025 zagra o dołączenie do nich. Tu pojawi się kolejna istotna zmiana: UEFA skończyła ze spadkiem do niższych rozgrywek, dlatego drużyny z Ligi Europy nie otrzymają drugiej szansy w Lidze Konferencji. We wszystkich trzech poziomach rozgrywek ostatnia ósemka tabeli ligowej kończy kontynentalny sezon.

Kalendarz Ligi Konferencji 2024/25

Kiedy odbywają się losowania Ligi Konferencji?

Ponieważ żadna inna konkurencja klubowa UEFA nie angażuje tak wielu drużyn, emocje związane z losowaniami przyszłych rywali rozpoczynają się tuż po zakończeniu sezonów ligowych i łącznie dochodzi do aż siedmiu losowań w toku turnieju.

Losowanie 1. rundy kwalifikacji – 18 czerwca 2024;

Losowanie 2. rundy kwalifikacji – 19 czerwca 2024;

Losowanie 3. rundy kwalifikacji – 22 lipca 2024;

Losowanie baraży (4. rundy kwalifikacji) – 5 sierpnia 2024;

Losowanie fazy ligowej – 30 sierpnia 2024;

Losowanie fazy play-off: 20 grudnia 2024 (do potwierdzenia);

Losowanie par 1/8 finału, ćwierćfinału, półfinału i finału: 21 lutego 2025.

Wszystkie nadchodzące mecze Ligi Konferencji znajdziesz tutaj

Kiedy rozgrywane są kwalifikacje do Ligi Konferencji? 

Do tego schematu powinniśmy się przyzwyczaić: od pierwszej połowy lipca co tydzień rozgrywany jest kolejny etap procesu kwalifikacyjnego. Cztery dwumecze eliminują najsłabsze drużyny w taki sposób, by ze 164 klubów zakwalifikowanych do udziału pozostały 24 najlepsze, które będą rywalizować w fazie ligowej do końca roku kalendarzowego. 

W odróżnieniu od Ligi Mistrzów i Ligi Europy, w tych rozgrywkach każdy uczestnik musi przejść przynajmniej jedną rundę kwalifikacji, nikt nie ma zagwarantowanego miejsca w fazie ligowej. Z procesu eliminacji zwycięsko wychodzą 24 drużyny, a 12 kolejnych to zespoły, które spadają do LK z kwalifikacji do Ligi Europy.

1. runda kwalifikacji – 11 i 18 lipca 2024;

2. runda kwalifikacji – 25 lipca i 1 sierpnia 2024;

3. runda kwalifikacji – 8 i 15 sierpnia 2024;

4. runda (barażowa) kwalifikacji – 22 i 29 sierpnia 2024.

Kiedy odbędzie się faza ligowa Ligi Konferencji?

Choć drużyn w fazie ligowej jest aż 36 (wzrost liczby z 32 w dotychczasowej fazie grupowej), to liczba rozgrywanych meczów nie zmieni się dla poszczególnych drużyn. Każdy rozegra po sześć spotkań – trzy u siebie i tyle samo na wyjeździe – z trzema rywalami wyłonionymi w drodze losowania.

1. kolejka – 3 października 2024;

2. kolejka – 24 października 2024;

3. kolejka – 7 listopada 2024;

4. kolejka – 28 listopada 2024;

5. kolejka – 12 grudnia 2024;

6. kolejka – 19 grudnia 2024.

Kiedy odbędzie się faza pucharowa Ligi Konferencji?

Dopiero po przejściu fazy ligowej wszystkie zespoły wrócą do systemu mecz-rewanż, w którym będą eliminować się nawzajem. Osiem najlepszych zespołów w tabeli ligowej awansuje wprost do fazy 1/8 finału i otrzyma więcej czasu na odpoczynek. W tym czasie kluby z miejsc 9-24 rozegrają dwumecze w ramach 1/16 finału i tylko zwycięzcy zmierzą się z najlepszą ósemką w 1/8 finału.

Faza play-off (1/16 finału) – 13 i 20 lutego 2025;

1/8 finału – 6 i 13 marca 2025;

Ćwierćfinał – 10 i 17 kwietnia 2025;

Półfinał – 1 i 8 maja 2025;

Finał – 28 maja 2025.

Gdzie będzie finał Ligi Konferencji 2024/25?

Pieszczotliwie (i uszczypliwie) nazywany obecnie Kabanosem, Stadion Wrocław (tę nazwę stosuje UEFA) po raz pierwszy w swojej historii będzie gospodarzem wielkiego finału europejskich rozgrywek. UEFA nie wymaga posiadania aż tak dużych trybun, finał LK mogą gościć areny o widowni już ponad 20 tysięcy. W stolicy Dolnego Śląska do dyspozycji będzie dwukrotnie więcej, ponieważ pojemność szacowana na majowy mecz Ligi Konferencji to 40 tysięcy. 

Tarczyński Arena - Stadion Wrocław - zapełniał się rekordowo w sezonie 2023/24, gdy Śląsk do końca walczył o tytuł
Tarczyński Arena - Stadion Wrocław - zapełniał się rekordowo w sezonie 2023/24, gdy Śląsk do końca walczył o tytułAdriana Ficek, SlaskWroclaw.pl

Do tego w rzadkim układzie – wrocławski stadion jest największym w Europie z trybunami zbudowanymi na jednym stromym poziomie. Dzięki temu prawie wszyscy, poza nieszczęśnikami posadzonymi za kolumnami dachu, mają doskonałą i niczym nieograniczoną widoczność.

Otwarty w 2011 roku stadion miał już okazję gościć wielkie mecze, ale nigdy finału. Dotąd były to trzy spotkania grupowe Euro 2012 (w tym Polska-Czechy) oraz 11 innych meczów reprezentacji Polski. Po otwarciu przez długie lata stadion był poważnym ciężarem dla samorządu i przynosił straty, jednak w ostatnich dwóch sezonach popularność piłkarskiego Śląska Wrocław rośnie, kalendarz imprez się zapełnia, znalazł się sponsor tytularny, a używana na co dzień zielona iluminacja będzie pasować jak ulał na finał Ligi Konferencji.