Yakin kontra Southgate: Starcie dwóch menedżerów z kontrastami na EURO 2024

Murat Yakin poprowadził Szwajcarię do ćwierćfinału Mistrzostw Europy
Murat Yakin poprowadził Szwajcarię do ćwierćfinału Mistrzostw EuropyProfimedia
W sobotni wieczór w Dusseldorfie odbędzie się ćwierćfinałowy pojedynek "Trzech Lwów" z Anglii ze szwajcarskimi "Nati". Przed turniejem Anglicy byli postrzegani jako jeden z głównych pretendentów do tytułu, a Szwajcarzy jedynie jako outsiderzy. Patrząc jednak w przyszłość, sytuacja uległa zmianie.

Najpierw twarde fakty: Anglia pozostaje faworytem na papierze. Wynika to z faktu, że są niepokonani w dwóch poprzednich pojedynkach na Mistrzostwach Europy ze Szwajcarią, a przegrali tylko jeden z ostatnich 24 meczów ze Szwajcarią (17 zwycięstw, sześć remisów).

Ostatnia porażka Anglii ze Szwajcarami miała miejsce w maju 1981 roku. Co więcej, "superkomputer" Opta daje Anglii 59% szans na awans do półfinału.

Jednak twarde fakty to nie wszystko w piłce nożnej. To często nieoczekiwane rzeczy tworzą turniej Mistrzostw Europy. Nadchodzący mecz również może być niespodzianką, a biorąc pod uwagę występy obu drużyn w 1/8 finału, Szwajcaria ma duże szanse na zdenerwowanie Anglików.

Dominacja Szwajcarów

Szwajcarzy świętowali po zwycięstwie 2:0 nad broniącymi tytułu Włochami. Szwajcarskie media stwierdziły, że był to najlepszy występ we współczesnej erze - a przynajmniej wyraźnie najlepszy pod wodzą Murata Yakina. 49-latek stoi na czele męskiej reprezentacji Szwajcarii od 2021 roku.

Mocny występ był nie tylko widoczny na boisku - można go również poprzeć statystycznie. Szwajcarzy kończyli mecz z wynikiem 16 do 11 strzałów (4 do 1 na bramkę), ze stosunkiem xG 1,25-0,73 i 22 do 12 w akcjach z piłką w polu karnym przeciwnika.

Prowadzenie w pierwszej połowie, w której Nati mieli 10 strzałów i 58% posiadania piłki, było jak najbardziej zasłużone. Gol Remo Freulera w 37. minucie został poprzedzony sekwencją 31 podań - najwięcej przed golem na Mistrzostwach Europy od czasu rozpoczęcia szczegółowego rejestrowania danych.

Szwajcarzy byli niezwykle dokładni w swoich podaniach - wskaźnik skuteczności podań na poziomie 92% był najwyższy dla reprezentacji narodowej w meczu na dużym turnieju od 1966 roku.

Mapa podań Szwajcarii
Mapa podań SzwajcariiOpta Data Insights

Taktyczny mistrz Yakin

Jak dotąd największym zwycięzcą w szwajcarskim obozie był trener Murat Yakin, który przed turniejem nie obył się bez kontrowersji. Wynikało to głównie z jego mieszanych występów podczas kwalifikacji do Mistrzostw Europy.

Jednak do tej pory na Mistrzostwach Europy udowodnił, że jest taktykiem, którego decyzje się sprawdziły.

W pierwszym meczu z Węgrami niespodziewanie wybrał do wyjściowego składu Kwadwo Duaha i Michela Aebischera. Duah strzelił bramkę na 1:0 po asyście Aebischera, a człowiek, który zapewnił asystę, sam strzelił drugiego gola na krótko przed przerwą.

Przeciwko Szkocji od początku rozpoczął Xherdan Shaqiri, który strzelił genialnego gola na 1:1, podczas gdy w pojedynku z Niemcami o pierwsze miejsce w grupie A, Yakin niespodziewanie wybrał Fabiana Riedera, a pomocnik wykonał solidną robotę, gdy gospodarze zostali zepchnięci na skraj porażki.

Przeciwko Włochom Yakin wprowadził do wyjściowej jedenastki Rubena Vargasa w miejsce zawieszonego Silvana Widmera. Skrzydłowy Augsburga strzelił pierwszego gola i sam zdobył drugiego - po czym został uznany Graczem Meczu UEFA.

Angielskie gwiazdy walczą

Następny przeciwnik Yakina może tylko pomarzyć o tak udanych decyzjach, ponieważ Gareth Southgate nadal spotyka się z dużą krytyką w angielskiej prasie. Chociaż Trzy Lwy awansowały jako zwycięzcy grupy (z pięcioma punktami, podobnie jak Szwajcaria), występy drużyny były dalekie od przekonujących.

Anglia vs Słowacja - statystyki
Anglia vs Słowacja - statystykiOpta Data Insights

W meczu ze Słowacją, wysoce utytułowany atak złożony z Jude'a Bellinghama, Harry'ego Kane'a, Phila Fodena i Bukayo Saki z trudem znajdował luki w obronie przeciwko zdecydowanemu przeciwnikowi i wydawało się, że Southgate nie ma planu B, do którego mógłby się zwrócić przez większą część drugiej połowy.

Dopiero dzięki genialnemu uderzeniu Bellinghama selekcjoner Anglii mógł odetchnąć z ulgą. Strzał Bellinghama w 95. minucie był pierwszym celnym strzałem Anglii.

Drugi został dodany w dogrywce, po główce Harry'ego Kane'a na 2:1, ale Słowacja była bardziej niebezpieczną drużyną pod względem xG (2,15-1,52).

Duża część krytyki pod adresem Southgate'a skupiła się na zawodnikach z pola. Phil Foden, który w Manchesterze City grał głównie na prawej stronie lub w środku, nie może rozwinąć się na lewym skrzydle, podczas gdy Bukayo Saka również ma trudy na swoim tradycyjnym prawym skrzydle.

Boczni obrońcy - Kyle Walker i Kieran Trippier, którzy znaleźli się w wyjściowej jedenastce przeciwko Słowacji - również nie uniknęli krytyki. Po meczu ze Słowacją uzasadnione okazały się zarzuty, że nie wykonują oni wystarczającej liczby podań w tercji ataku: Walker zagrał tylko 34% swoich podań do przodu, a Trippier miał 30% w tej kategorii.

Podania Kierana Trippiera przeciwko Słowacji
Podania Kierana Trippiera przeciwko SłowacjiOpta Data Insights
Podania Kyle'a Walkera przeciwko Słowacji
Podania Kyle'a Walkera przeciwko SłowacjiOpta Data Insights

Siła Szwajcarów, słabość Anglików

Co ciekawe, słabość Anglii pokrywa się z siłą Szwajcarii. Ostatnio Yakin zawsze znajdował dynamiczne i skuteczne rozwiązania na flankach w swoim elastycznym systemie 3-4-2-1.

Przeciwko Węgrom użył Aebischera jako lewego skrzydłowego, który przesunął się do środka, podczas gdy przeciwko Włochom wystawił Dana Ndoye na prawej flance, szybkiego i ofensywnie nastawionego skrzydłowego.

W połączeniu z silnym środkiem pola (Xhaka/Freuler) i stabilną obroną (Rodriguez/Akanji/Schar), zapowiada się to na duże wyzwanie taktyczne dla Southgate'a.

Mapa cieplna Aebischera w meczu grupowym z Węgrami
Mapa cieplna Aebischera w meczu grupowym z WęgramiOpta Data Insights
Mapa podań Ndoye'a w meczu 16. rundy z Włochami
Mapa podań Ndoye'a w meczu 16. rundy z WłochamiOpta Data Insights

To, w czym Anglia ma przewagę nad Szwajcarią, to ofensywa ze światowymi gwiazdami, takimi jak Bellingham i Kane (po dwa gole w turnieju). Siedem bramek Szwajcarii zostało zdobytych przez siedmiu różnych graczy. Tylko Hiszpania (również siedmiu) ma tylu różnych strzelców w turnieju przed ćwierćfinałami.

Pytanie brzmi, czy Yakin będzie kontynuował szwajcarską bajkę piłkarską ze swoim silnym kolektywem. W końcu zbliża się pierwszy półfinał na dużym turnieju. A może stoicki Southgate będzie trenerem, który poprowadzi Anglię do pierwszego tytułu od 1966 roku? Odpowiedź poznamy w sobotę.