Hiszpanie mają spore rachunki do wyrównania w półfinale z Francją

Mbappé przed Unaiem Simónem podczas finału Ligi Narodów 2020-2021 w Mediolanie
Mbappé przed Unaiem Simónem podczas finału Ligi Narodów 2020-2021 w MediolanieProfimedia
Półfinałowe starcie Hiszpanii z Francją to klasyk europejskiej piłki nożnej, na którego rewanż zawsze czekamy z niecierpliwością, zwłaszcza podczas mistrzostw Europy. O ile w meczach z Włochami czy Niemcami, mimo pewnych rozczarowań, przeważały dobre wspomnienia, to w oficjalnych meczach z Les Bleus Hiszpanie mają więcej negatywnych niż pozytywnych rezultatów. To statystyki, które Hiszpania jest w stanie odwrócić we wtorek.

Hiszpanie z Francją grali w sumie 36 razy w historii, z 13 hiszpańskimi zwycięstwami, siedmioma remisami i 16 francuskimi triumfami. Jeśli pominiemy 26 rozegranych meczów towarzyskich (ostatni w Saint Denis w 2017 roku, wygrany przez Hiszpanów), w pozostałych 10 meczach La Roja odniosła dwa zwycięstwa, dwukrotnie były remisy, a aż sześciokrotnie górą byli Francuzi.

Śledź półfinał Euro 2024 Hiszpania - Francja z Flashscore!

Na mistrzostwach świata do pierwszego spotkania doszło dopiero w 2006 roku w Niemczech. Po świetnej pierwszej fazie i objęciu prowadzenia po golu Villi z rzutu karnego, drużyna Raymonda Domenecha wyszła na prowadzenie dzięki bramkom Ribéry'ego, Viery i Zidane'a, który pod koniec turnieju odchodził na emeryturę. Francja ostatecznie przegrała finał w rzutach karnych z Włochami, a Hiszpania rozpoczęła swoją złotą erę na kolejnym turnieju, Euro 2008. Ale dopiero po porażce z Les Bleus...

Do spotkania doszło również w eliminacjach do mistrzostw świata 2014 w Brazylii. 1:1 na Estadio Vicente Calderón po golach Sergio Ramosa i Girouda oraz 1:0 dla Hiszpanii w Saint Denis po bramce Pedro.

Błąd Arconady

Z drugiej strony, w mistrzostwach Europy do spotkań dochodziło częściej. Na Euro 1984 na francuskiej ziemi Hiszpanie dotarli do finału na Parc des Princes, gdzie przegrali 0:2 z gospodarzami. Platini trafił z rzutu wolnego, który zostanie zapamiętany z powodu błędu Arconady, a Bellone położyli kres hiszpańskim nadziejom.

Pudło Arconady w finale mistrzostw Europy w 1984 roku
Pudło Arconady w finale mistrzostw Europy w 1984 rokuProfimedia

Następnie Hiszpanie zostali wyeliminowani w eliminacjach do Szwecji 1992. Należy pamiętać, że w tamtym czasie w turnieju brało udział tylko osiem drużyn. Gole Luisa Fernándeza i Papina sprawiły, że trafienie Abelardo na 1:2 na Villamarín było najwyżej honorowe, a Hiszpania mistrzostwa Europy oglądała w telewizji.

W Anglii w 1996 roku dwaj europejscy giganci spotkali się w fazie grupowej. Wynik: 1:1. Djorkaeff dał Francji prowadzenie, a Caminero wyrównał dla Hiszpanii.

Niewykorzystany rzut karny Raúla

Podczas Euro 2000 w Beneluksie Francuzi spotkali się z Hiszpanami w ćwierćfinale. Po legendarnym golu Alfonso przeciwko Jugosławii, który zapewnił Iberyjczykom awans do ćwierćfinału, rzut wolny Zidane'a utrudnił zadanie. Mendieta wyrównał na 1:1 z karnego, a Djorkaeff strzelił później drugiego gola. Raúl miał jeszcze rzut karny w ostatniej minucie, który mógłby wymusić dogrywkę, ale strzelił niecelnie.

As Xabi Alonso

Najlepsze wspomnienie z e starcia Hiszpania-Francja pochodzi z Euro 2012, z meczu rozgrywanego w Doniecku. W ćwierćfinale Hiszpanie pokonali północnych sąsiadów 2:0 dzięki dubletowi znakomitego zawodnika, jakim był Xabi Alonso, który wcześniej nie strzelał zbyt wielu goli w kadrze. W 19. minucie skierował piłkę do bramki po dośrodkowaniu Jordiego Alby, a w 89. minucie wykorzystał rzut karny. Ostatecznie La Roja wygrała mistrzostwa Europy, pokonując w finale Włochy 4:0. Na powtórkę tego scenariusza po 12 latach z pewnością liczą Hiszpanie.

Xabi Alonso świętuje swojego pierwszego gola przeciwko Francji na Euro 2012.
Xabi Alonso świętuje swojego pierwszego gola przeciwko Francji na Euro 2012.AFP

Gol Mbappé ze spalonego

Ostatni bezpośredni pojedynek o stawkę to finał Ligi Narodów 2021 na San Siro, gdy zwycięskiego gola dla Francji - jak podkreśla się w Hiszpanii - zdobył ze spalonego Kylian Mbappe. Hiszpania zrehabilitowała się, wygrywając edycję 2023, ale nie doszło jeszcze do bezpośredniego wyrównania rachunków z Hiszpanami. Czy we wtorek znajdą ukojenie?