Euro Flash: Wygrana Gruzji z Portugalią, Mikautadze najlepszym strzelcem fazy grupowej

Euro Flash: Wszyscy mają tyle samo, Ukraina żegna się z Euro
Euro Flash: Wszyscy mają tyle samo, Ukraina żegna się z EuroAFP
Jak to szybko minęło! Dopiero co Niemcy i Szkoci wychodzili na murawę stadionu w Monachium, by rozpocząć Euro 2024, a już dzisiaj zamykamy zmagania w fazie grupowej. O 18 rozpoczną się ostatnie mecze w grupie E, a o 21 rywalizację na tym etapie turnieju zamkną drużyny z grupy F. Poznamy więc pełną drabinkę fazy pucharowej.

23:35 To jest gruziński wieczór, to będzie gruzińska noc. Jest i gruziński lider klasyfikacji strzelców: Georges Mikautadze.

Najlepsi strzelcy Euro 2024 po fazie grupowej
Najlepsi strzelcy Euro 2024 po fazie grupowejOpta by Stats Perform / AFP

23:25 Znamy już komplet par i drabinkę fazy pucharowej Euro 2024. Będzie ciekawie, a wyniki po fazie grupowej każą nie skreślać zespołów nominalnie słabszych!

23:10 Dla Czechów to Euro kończy się nie lepiej niż w przypadku Polski. Czwarte miejsce za sensacyjną Gruzją i tylko punkt. To musi boleć tym bardziej, że przeciwko Portugalii i Turcji walczyli o punkt do ostatniej chwili. Podsumowanie dzisiejszego, pożegnalnego meczu Czeskich Lwów prezentujemy tutaj.

Mecz Czechy - Turcja w liczbach
Mecz Czechy - Turcja w liczbachOpta by Stats Perform

22:55 Gruzini dowieźli prowadzenie 2:0! Historyczna wygrana nad Portugalią daje im trzecie miejsce i awans do fazy pucharowej. Niebywały debiut Krzyżowców na Euro kończy wybitny mecz z faworytami, którego podsumowanie prezentujemy tutaj, a tak wyglądał w liczbach:

Liczby meczu Gruzja - Portugalia
Liczby meczu Gruzja - PortugaliaOpta by Stats Perform

22:53 Doliczony czas meczu Czechów z Turcją przyniósł decydujący cios Cenka Tosuna.

22:25 Turcja szukała drugiego gola zbyt nonszalancko i to się zemściło. W 66. minucie Tomas Soucek dobił piłkę do bramki na 1:1. Sytuację analizuje jeszcze VAR.

22:16 Krzyżowcy z Gruzji poszli za ciosem. Po rzucie karnym Mikautadze prowadzą już 2:0 z Portugalią.

22:10 Turcy w końcu przełamali czeski opór! Yildiz został powstrzymany doskonałą paradą Stanka, ale moment później Calhanoglu nie dał bramkarzowi szans.

21:51 Czechy nie tylko wytrzymały (bez wielkich poświęceń, zresztą) napór Turków, ale to również nasi sąsiedzi mogli wyjść na prowadzenie tuż przed przerwą, gdy z kontrą ruszył Jurasek. Do przerwy 0:0.

21:48 Gruzini dowieźli prowadzenie nad Portugalią do przerwy. Lekko nie było, ale z wielu okazji Portugalii niewiele było zagrożenia. Pokazuje to wykres wskaźnika xG do przerwy:

Wskaźnik xG w pierwszych 45 minutach meczu Gruzja - Portugalia
Wskaźnik xG w pierwszych 45 minutach meczu Gruzja - PortugaliaFlashscore

21:20 Antonin Barak miał być jedną z gwiazd Czechów, a fatalnie się zachował: dwoma poważnymi faulami zarobił dwie żółte kartki w niecałe 20 minut. W obu przypadkach zapracował na upomnienie, a już przy pierwszej kartce sędzia urządził mu długą pogadankę.

21:02 Chwicza Kwaracchelia! To on daje sensacyjne prowadzenie Gruzinom już po minucie gry.

20:30 Gruzini pozostają w grze o awans z grupy, ale przed nimi Mount Everest piłki reprezentacyjnej: trzeba pokonać Portugalię. I choćby mieli spaść w otchłań, piłkarze z Kaukazu na pewno spróbują. W takim składzie:

Składy na meczu Gruzja - Portugalia
Składy na meczu Gruzja - PortugaliaFlashscore

20:20 Zadanie Turcji przed meczem z Czechami? Nie przegrać więcej niż dwiema bramkami. Zadanie Czechów? Wygrać, bo inaczej trzeba będzie pakować się do domu. Oto składy, w jakich obie drużyny będą walczyć o realizację celów.

Składy na mecz Czechy - Turcja
Składy na mecz Czechy - TurcjaFlashscore

20:07 Ukraina nie zdołała wykorzystać całkiem niezłych sytuacji, Belgia zmarnowała jeszcze lepsze, a pod koniec grała na czas, wygwizdywana nawet przez własnych kibiców. Remis 0:0 dał Czerwonym Diabłom drugą pozycję i dalszą grę. O stylu (taką pewnie mają nadzieję) nikt pamiętał nie będzie. W liczbach ten mecz wyglądał następująco:

Liczby meczu Ukraina - Belgia
Liczby meczu Ukraina - BelgiaOpta by Stats Perform

20:01 Słowacy i Rumuni zrobili swoje, podzielili się punktami, po jednym golu strzelając przed przerwą. Liczby tego meczu prezentują się... na pewno ciekawiej niż jego druga połowa.

Liczby meczu Słowacja - Ukraina
Liczby meczu Słowacja - UkrainaOpta by Stats Perform

19:57 Niewiele dobrego możemy powiedzieć o każdym z tych meczów. Belgowie zremisowali 0:0 z Ukrainą, Słowacy i Rumuni zatrzymali się na 1:1. Efekt? Wszyscy mają po cztery punkty, Ukraina jedzie do domu, ale... nikt z dzisiejszych występów dumny być nie powinien.

Sytuacja z tabeli grupy E nie miała na Euro precedensu
Sytuacja z tabeli grupy E nie miała na Euro precedensuFlashscore

19:03 W przerwie aktualizacja: Phil Foden tymczasowo opuszcza kadrę na Euro 2024 z powodu pilnych spraw rodzinnych.

18:50 Do przerwy wszystkie drużyny w grupie E mają po cztery punkty. Solidarni do końca? Nie leży to w interesie Ukrainy, którą taki bilans eliminuje z turnieju. Gdyby wyniki 1:1 i 0:0 się utrzymały, Rumunia wyszłaby z pierwszego miejsca, Belgia z drugiego, a Słowacja z trzeciego miejsca.

18:38 Rumunia wyrównuje, trybuny szaleją! Na mniej niż 10 minut przed przerwą Razvan Marin dał oddech ulgi kibicom Tricolorii z rzutu karnego.

18:25 Mamy otwarcie wyniku w meczu Słowacja - Rumunia! Ondrej Duda daje prowadzenie naszym południowym sąsiadom po 24 minutach gry.

18:01 We Frankfurcie i Stuttgarcie wystartowała ostatnia kolejka grupy E!

17:30 Rumuńscy kibice od wczesnych godzin są w festiwalowym nastroju. Przed ich drużyną jest teoretycznie najsłabszy rywal i awans do dalszych rozgrywek mają na wyciągnięcie ręki. Na razie trwa karnawał, jak będzie po meczu Słowacja - Rumunia?

Atmosfera przed meczem Słowacji z Rumunią
Antonio Moschella/Flashscore

17:06 Mamy już składy na mecze o godzinie 18! Kto wyjdzie z dwóch pierwszych miejsc, a kto pojedzie po dzisiejszym meczu do domu? Przypominjmy, po dwóch kolejkach wszystkie zespoły mają po trzy punkty! Tak wyglądają składy na mecz Ukrainy z Belgią:

Składy na mecz Ukraina - Belgia
Składy na mecz Ukraina - BelgiaFlashscore

A tak na spotkanie Słowacji z Rumunią:

Składy na mecz Słowacja - Rumunia
Składy na mecz Słowacja - RumuniaFlashscore

16:23 "Węgierski pacjent" Barnabas Varga opuścił szpital w Stuttgarcie i wraca do ojczyzny. Będzie zdrów!

15:58 Spokojnie, to nie powrót do pandemicznych obostrzeń i obowiązkowej dezynfekcji rąk. Kibice podczas Euro 2024 we Frankfurcie mogą skorzystać z darmowego kremu z filtrem UV w tę piękną, słoneczną środę.

Darmowy krem UV dla kibiców
Darmowy krem UV dla kibicówAntonio Moschella/Flashscore

15:42 Jude Bellingham jechał na Euro 2024 jako jedna z największych nadziei Anglii. Pierwszy kwadrans turnieju w jego wykonaniu był obiecujący, później było tylko gorzej. Trzy Lwy grają trudny do oglądania i kompletnie nieskuteczny futbol i miejsce w tabeli nie oddaje poziomu gry. 1/8 finału może być ostatnią chwilą, by wejść na wyższe obroty.

Mapa podań Bellinghama w meczu ze Słowenią
Mapa podań Bellinghama w meczu ze SłoweniąOpta by Stats Perform / AFP

14:45 Też uważacie, że nasz Admin na X umie poprawić humor? Niby występ Polaków zostawił po sobie spore rozczarowanie, ale ta statystyka potwierdza komentarze płynące z całego świata. Francuzi i Anglicy byli dotąd ogromnym rozczarowaniem Euro 2024, a po Polsce nikt cudów się nie spodziewał. No, poza Polakami...

14:34 Słowakom i Rumunom do awansu wystarczy remis, co nie oznacza, że o niego zagrają. Ukraina musi wygrać z Belgią, by liczyć na dalszą grę. Sytuacja w grupie jest bezprecedensowa, z kolei wczoraj wiele wątpliwości wywołał finał grupy C. Dlaczego w końcu Dania i Słowenia zajęły drugie i trzecie miejsce? UEFA wyjaśniła.

12:50 Austriacy jako pierwsi w turnieju wygrali grupę, nie będąc wśród faworytów. To dało im hipotetycznie świetną pozycję przed 1/8 finału, ale selekcjoner Ralf Rangnick stara się nie wybiegać za daleko w przyszłość.

Tabela grupy D boli Polaków, niepokoi Francuzów i Holendrów, ale w Austrii jest powodem wielkiej dumyFlashscore

12:47 Michał Probierz jest dopiero czwartym selekcjonerem w XXIw. który po wielkim turnieju utrzymał posadę szkoleniowca biało-czerwonych. Komu udało się to przed nim? Przypominamy zagmatwane losy trenerów polskiej kadry

10:46 Nie milkną echa wczorajszego meczu Polaków z Francuzami, w którym biało-czerwoni byli w stanie urwać punkt wicemistrzom świata. "Powinniśmy we wszystkich meczach nie bać się grać w piłkę ofensywnie i rozgrywać od tyłu bez względu na siłę rywala. Mamy na tyle dużo jakości w każdej formacji, że możemy rywalizować z najlepszymi drużynami na świecie" - powiedział Jakub Moder.

10:30 Dziś zamykamy fazę grupową. Dziś po raz ostatni cztery mecze. Dziś po raz ostatni dwa mecze o tej samej godzinie (poza półfinałami). Dziś gramy tak: