Euro Flash: Włosi odpadają, Niemcy jak burza. Anglia najlepsza w rzutach karnych

Euro Flash: Rozpoczynają się pucharowe bitwy, Niemcy jako najbardziej ofensywna drużynaAFP
Dwudniowe oczekiwanie dobiegło końca. Mistrzostwa Europy zrobiły sobie przerwę między pojedynkami grupowymi a fazą pucharową, ale w sobotę odbyły się dwa pierwsze mecze 1/8 finału. Zapraszamy do śledzenia najważniejszych wydarzeń 16. dnia turnieju w Euro Flash, który przedstawia wydarzenia z Niemiec nie tylko przez pryzmat danych.

23:23 Piłkarze Niemiec wygrywają mecz 1/8 finału mistrzostw Europy z Danią i awansują do kolejnej fazy, w której ich przeciwnikiem będzie lepszy z pary Hiszpania-Gruzja. Więcej w artykule.

21:43 Mecz Niemiec z Danią został przerwany w 36. minucie z powodu złych warunków pogodowych. Zaczął padać grad wielkości piłki golfowej. Ostatni raz mecz na Euro musiał zostać przerwany w 2012 roku, kiedy Francja mierzyła się z Ukrainą.

20:41 Gianluigi Donnarumma tak skomentował porażkę swojej drużyny: "To boli tak odpadać, przepraszam wszystkich. Byliśmy dziś rozczarowani, Szwajcarzy na to zasłużyli. Walczyliśmy przez cały mecz, straciliśmy zbyt wiele piłek w pierwszej połowie i zostawiliśmy im zbyt wiele miejsca. Brakowało nam wszystkiego, nawet jakości. Powinniśmy byli dobrze rozpocząć drugą połowę, ale od razu straciliśmy bramkę. Musimy to zaakceptować, byliśmy rozczarowani".

19:59 Szwajcarzy zdobywają bramkę na początku drugiej połowy dzięki trafieniu Rubena Vargasa i świętują zwycięstwo 2:0 nad Włochami, awansując do ćwierćfinału. Panujący mistrzowie nie obronią tytułu. Więcej w artykule.

17:23 Faza pucharowa Euro również może zostać rozstrzygnięta przez rzuty karne. Warto przyjrzeć się średniej skuteczności jej uczestników w tym elemencie - w statystykach wzięto pod uwagę pięciu najczęściej wykonujących jedenastki zawodników z każdej drużyny. Najlepszymi okazali się Anglicy (95,42%) i Szwajcarzy (92,50%) oraz Portugalczycy (89,29%).

16:33 Antonio Rüdiger przez ostatnie kilka dni zmagał się z kontuzją mięśnia uda i nie trenował, ale według najnowszych doniesień udało mu się wrócić do zdrowia. Niemiecki obrońca będzie dostępny na dzisiejszy półfinał mistrzostw Europy przeciwko Danii.

15:29 Gracz Górnika Zabrze, Erik Janża ze Słowenii oddał najmocniejszy strzał na Euro 2024, piłka po jego uderzeniu wleciała do duńskiej bramki z prędkością prawie 130 km/h. Analiza UEFA pokazuje również, że Duńczyk Morten Hjulmand strzelił z najdalszej odległości, z 28 metrów przeciwko Anglii. Ponadto, specjalny chip w piłce ujawnił, że zwycięski strzał Węgra Kevina Csobotha przeciwko Szkotom miał największą rotację, gdyż piłka obróciła się wokół własnej osi 16 razy.

15:05 Reprezentacja Anglii odbyła pełny trening przed niedzielnym meczem ze Słowacją. Nieobecny był lewy obrońca Luke Shaw, który nie wystąpił jeszcze w mistrzostwach z powodu kontuzji mięśnia uda. Kieran Trippier zgłosił drobny problem z łydką po remisie 0:0 ze Słowenią, ale w sobotę również trenował bez ograniczeń.

14:55 Niemcy rozegrali 20 meczów w fazach pucharowych na mistrzostwach Europy, więcej niż jakakolwiek inna drużyna narodowa, wygrywając 11 z nich.

13:49 Włoski sędzia Daniele Orsato poprowadzi poniedziałkowy mecz 1/8 finału pomiędzy Portugalią i Słowenią, a pomagać mu będą jego rodacy Ciro Carbone i Alessandro Giallatini.

12:43 Walka o miano najlepszego strzelca Euro wciąż toczy się bez największych gwiazd mistrzostw. Brakuje Kyliana Mbappé, Romelu Lukaku, Cristiano Ronaldo czy Harry'ego Kane'a. Jak wygląda dotychczasowa klasyfikacja? Gruzin Georges Mikautadze dominuje w klasyfikacji strzelców z trzema golami na koncie, a goni go pięciu zawodników z dwoma trafieniami - Niclas Füllkrug, Cody Gakpo, Razvan Marin, Jamal Musiala i Ivan Schranz.

12:15 Piłkarze Hiszpanii w meczach fazy grupowej popełnili łącznie 46 fauli, więcej miała tylko Austria (49). Jest to największa liczba przewinień popełnionych przez reprezentację La Roja od Euro 2008 (55).

11:21 "Widzieliśmy Szwajcarów na wielu klipach wideo, mają zwartą drużynę, grają dla siebie nawzajem i jeśli chcemy ich pokonać, będziemy musieli zagrać świetny mecz" - powiedział Mattia Zaccagni przed starciem Włochów z Helwetami w 1/8 finału Euro 2024.

11:09 Defensywy zespołów Euro musiały bardzo uważać podczas głównych meczów grupowych, gdy w ich pole karne wchodził Jérémy Doku. W pierwszej rundzie pojedynków napastnik zanotował 12 dotknięć piłki w polu karnym przeciwnika, w drugiej powtórzył swój wyczyn i pod tym względem został liderem fazy grupowej otwarcia. Trzecią rundę spotkań z 14 dotknięciami zdominował Kylian Mbappe.

11:06 Od godziny 21:00 piłkarska Europa, a w szczególności Niemcy, zwrócą swoją uwagę na Dortmund, gdzie rozegrany zostanie drugie ze spotkań fazy pucharowej tegorocznych mistrzostw Europy. Reprezentacja gospodarzy zmierzy się ze zdeterminowanymi Duńczykami, którzy chcieliby powtórzyć swoje legendarne zwycięstwo nad Niemcami na Euro 1992.

11:05 Faza pucharowa Euro rozpocznie się w sobotę meczem pomiędzy broniącymi tytułu Włochami i Szwajcarią. Squadra Azzurra są nieznacznymi faworytami do awansu do pierwszej ósemki, ale Helweci jeszcze nie przegrali meczu na turnieju w Niemczech. Mecz na Stadionie Olimpijskim w Berlinie rozpocznie się o godzinie 18:00.

11:01 Niemcy mogą przystąpić do 1/8 finału z Danią z lekką głową. Na Euro we własnym kraju są najlepszą drużyną pod względem goli (8) i strzałów (58), mają najwyższy procent posiadania piłki (69%) i najlepszą dokładność podań (92%).