Euro Flash: Turcja utrzymała prowadzenie i świętuje awans do ćwierćfinału!

Euro Flash: Dziś poznamy komplet ćwierćfinalistów! Wszyscy mówią o Cristiano RonaldoAFP
Rumunia czy Holandia? Austria czy Turcja? Dzisiaj wieczorem będziemy już znali komplet ćwierćfinalistów i pełną drabinkę turniejową na tym etapie Euro 2024. Zanim jednak do tego dojdzie, tematem numer jeden wciąż są łzy Cristiano Ronaldo i jego niestrzelony rzut karny w meczu ze Słowenią.

23:05 Znamy już komplet par ćwierćfinałowych Euro 2024. W piątek i sobotę zapowiada się kolejna uczta dla kibiców, już bez udziału Rumunii i Austrii, które dziś straciły swoje szanse na dalszą grę.

Komplet par ćwierćfinałowych Euro 2024
Komplet par ćwierćfinałowych Euro 2024Flashscore

22:57 Turcy zdołali utrzymać przewagę do końca meczu, choć każda z drużyn do ostatnich sekund miała po co najmniej jednej świetnej okazji na bramki.

Liczby ostatniego z meczów 1/8 finału Euro 2024
Liczby ostatniego z meczów 1/8 finału Euro 2024Opta by Stats Perform

22:24 Skoro Turcja strzeliła z rzutu rożnego, to i Austria wykorzystała stały fragment. Głową piłkę przeciął Posch, posyłając piłkę pod nogę zamykającego przy dalszym słupku Gregoritscha. Trafił, 2:1.

22:17 Przez kwadrans drugiej połowy atakowali tylko Austriacy i co? I jeden rzut rożny, jeden wyskok i drugi gol Demirala daje Turkom 2:0!

21:50 W przypadku tego meczu xG nie oddaje sprawiedliwości widowisku - szybka i emocjonująca gra sprawiła, że 45 minut minęło niepostrzeżenie.

Wskaźnik xG do przerwy w meczu Austrii i Turcji
Wskaźnik xG do przerwy w meczu Austrii i TurcjiFlashscore

21:34 W Lipsku sytuacja nieco się uspokoiła, emocje schodzą też z reprezentacji Rumunii. Po odpadnięciu w 1/8 finału Euro 2024 selekcjoner Edward Iordanescu wydał komunikat sugerujący, że może zakończyć przygodę z drużyną narodową.

21:01 W ciągu minuty trzy groźne sytuacje i już prowadzenie 1:0 dla Turcji! Demiral zdobywa drugą najszybszą bramkę Euro 2024.

20:35 Obie te reprezentacje aspirują do miana sensacji Euro 2024. Turków skarcili Portugalczycy, Austria tylko pechowo uległa Francji. Dziś któraś z tych drużyn zaliczy drugą porażkę, a zwycięzcy zameldują się w ćwierćfinale! Start o 21:00.

Składy na mecz Austria - Turcja
Składy na mecz Austria - TurcjaFlashscore

19:59 Holendrzy popełniali znane już błędy, wciąż grzeszyli nieskutecznością, a jednak indywidualne walory Gakpo czy Malena wystarczyły ze sporym zapasem na Rumunów, którzy kończą fazę pucharową z jednym celnym strzałem przy ponad 20 dopuszczonych. Wynik 0:3 nie jest przypadkowy.

Liczby meczu Rumunia - Holandia
Liczby meczu Rumunia - HolandiaOpta by Stats Perform

19:52 Rumuni w doliczonym czasie próbowali strzelić gola honorowego, co zemściło się okrutnie. Simons wypuścił Malena, który od linii środkowej dobiegł aż do bramki i ustalił wynik na 3:0.

19:42 Cody Gakpo bohaterem meczu! Jego doskonałe zachowanie pozwoliło utrzymać piłkę w boisku i odegrać do Malena, strzelca gola na 2:0.

19:22 Dwa strzały Gakpo w drugiej połowie udało się zatrzymać, za trzecim razem snajper Oranje zmieścił piłkę w siatce. Radość zepsuł dopiero VAR, bramki nie można było uznać po spalonym zawodnika Holandii.

18:48 Zaczęli z apetytem na gola, a na przerwę zeszli szczęśliwi, że przegrywają tylko 0:1. Rumunów czeka wyjątkowo trudne zadanie po przerwie.

Wskaźnik xG z pierwszej połowy meczu Rumunia - Holandia
Wskaźnik xG z pierwszej połowy meczu Rumunia - HolandiaFlashscore

18:36 Kłopoty Rumunii trwają. Vasile Mogos musiał zejść z kontuzją, jego miejsce zajął dobrze w Polsce znany Bogdan Racovitan.

18:20 To nie było dobre 20 minut w wykonaniu Oranje, ale nikt nie będzie tego pamiętał, jeśli pójdą za ciosem. Cody Gakpo właśnie wyprowadził Holandię na 1:0 strzałem w ciasny róg bramki Nity.

18:00 Na trybunach pulsują żółte i czerwone koszulki, odliczanie za nami, czas rozpocząć grę!

17:05 W wyjściowym składzie Holandii po raz pierwszy w tym turnieju pojawi się dziś Steven Bergwijn, z kolei w Rumunii na skrzydłach zagrają Hagi i Man. Oto zgłoszone składy i ustawienia przed meczem Rumunia - Holandia. Pierwszy gwizdek o 18:00, Flashscore zapewnia najszybszą relację tekstową i audio.

Składy na mecz Rumunia - Holandia
Składy na mecz Rumunia - HolandiaFlashscore

17:00 My żyjemy dzisiejszymi pojedynkami kończącymi 1/8 finału Euro 2024, tymczasem gospodarze szykują się na "przedwczesny finał" przeciwko Hiszpanii w najbliższy piątek. Legendarny Rudi Voller przestrzega Niemców, by nie zlekceważyli Hiszpanów i ich największej broni.

14:55 Memphis Depay jest potwornie marnotrawny w ataku, za to jego pressing w tercji defensywnej rywali powinien budzić uznanie. Czy to będzie recepta na Rumunów w dzisiejszym meczu? Analitycy z Opty przyglądają się mocnym i słabym stronom obu ekip pierwszego wtorkowego meczu.

Wyjścia do wysokiego pressingu Depaya w tercji rywali
Wyjścia do wysokiego pressingu Depaya w tercji rywaliOpta by Stats Perform

14:32 Francja nie zachwyca do tej pory w ofensywie, ponieważ mimo że awansowała do ćwierćfinału, to do tej pory strzeliła tylko jednego gola z rzutu karnego, a do tego dostała w prezencie dwa gole samobójcze, ale ma za to najlepszą defensywę na Euro. Do spółki z Hiszpanią Trójkolorowi stracili tylko jednego gola

14:08 Kapitan Belgii Kevin De Bruyne odmówił udzielenia odpowiedzi na temat swojej przyszłości w reprezentacji po porażce 0:1 z Francją w Dusseldorfie. "Jest zbyt wcześnie, aby powiedzieć, czy zrezygnuję. Muszę teraz odpocząć, ponieważ był to dla mnie wyjątkowy i długi sezon. Muszę się nad tym chwilę zastanowić. Decyzję podejmę po tym lecie" - powiedział rozgrywający mistrzów Anglii Manchesteru City.

13:30 Holendrzy woleliby mieć krótszą przerwę między ostatnim meczem grupowym a wtorkowym starciem z Rumunią, ale trener Ronald Koeman powiedział, że dało im to również cenny czas na rozwiązanie problemów w drużynie. "Z pewnością mieliśmy wystarczająco dużo czasu, aby przeanalizować mecz z Austrią i to, co poszło nie tak. Nie graliśmy wystarczająco kompaktowo, co czasami sprawia wrażenie, że nie jesteśmy wystarczająco agresywni" - zaznaczył.

12:34 John Terry wściekły z powodu lekceważącego podpisu BBC pod rzutem karnym CR7. 39-letni Cristiano Ronaldo miał w poniedziałkowy wieczór szansę po raz kolejny pomóc swojej drużynie narodowej w awansie do następnej rundy międzynarodowego turnieju. Jego rzut karny w dogrywce przełamałby impas, ale zamiast tego spudłował, co wprawiło fanów w osłupienie, a Ronaldo we łzy. BBC nie okazało współczucia portugalskiej legendzie i w klipie z najważniejszym wydarzeniem użyła podpisu "Misstiano Penaldo". Terry skomentował ten podpis: "To hańba!"

11:55 "To bez wątpienia moje ostatnie mistrzostwa Europy" - potwierdził dziennikarzom Cristiano Ronaldo po meczu 1/8 finału Euro 2024 przeciwko Słowenii. Jego reprezentacja zagra w ćwierćfinale z Francją i powalczy o awans do najlepszej czwórki turnieju. 39-letni Ronaldo ma już jeden triumf w Euro - dokonał tego w 2016 roku.

10:22 „Myślę, że wszyscy czuliśmy się bardzo dumni z naszego kapitana. Szatnia była zachwycona tym, co robi. Myślę, że dał nam wszystkim lekcję, że każdy dzień trzeba przeżywać tak, jakby był ostatni. Musisz stawiać naprawdę wysokie standardy i nigdy się nie poddawać – życie i piłka nożna przynoszą trudne momenty, a sposób, w jaki on zareagował, jest prawdziwym przykładem, z którego jesteśmy bardzo dumni w portugalskiej piłce nożnej” - powiedział Roberto Martinez. Ronaldo nie strzelił wczoraj rzutu karnego w dogrywce ze Słowenią, ale w serii jedenastek pokonał Jana Oblaka, a jego zespół wygrał 3:0.

10:00 Już dziś ostatnie dwa mecze 1/8 finału Euro 2024. O 18:00 rozpocznie się mecz Rumunii z Holandią, a o 21:00 zobaczymy pojedynek Austrii z Turcją.