Anglia pokonała Bośnię i ma powody do radości po raz pierwszy w tym roku

Trent Alexander-Arnold świętuje dla Anglii
Trent Alexander-Arnold świętuje dla AngliiAFP
Przygotowania Anglii do mistrzostw Europy rozpoczęły się od zwycięstwa, ponieważ dzięki trzem bramkom w drugiej połowie pokonali Bośnię i Hercegowinę 3:0 na St James' Park, aby odnieść swoje pierwsze zwycięstwo w 2024 roku.

W pierwszym spotkaniu pomiędzy obiema drużynami, Anglia potrzebowała dziewięciu minut, aby stworzyć klarowną okazję, kiedy debiutant Cole Palmer znalazł przestrzeń i podał piłkę do Ollie Watkinsa, ale Nikola Vasilj w bramce Bośni szybko skrócił kąt i obronił. Eberechi Eze, który również zadebiutował w reprezentacji Anglii, sprawiał problemy obronie gości, którzy ponownie musieli podziękować bramkarzowi tuż przed upływem 30. minuty, gdy obronił strzał Ezriego Konsy z rzutu rożnego.

Sprawdź szczegóły meczu Anglia - Bośnia i Hercegowina

Składy i noty za mecz Anglia - Bośnia i Hercegowina
Składy i noty za mecz Anglia - Bośnia i HercegowinaFlashscore

Po tym, jak przez większość pierwszej połowy gospodarze nie stwarzali zagrożenia, znaleźli się pod presją cztery minuty przed przerwą, gdy niechlujne podanie od Marca Guéhiego trafiło prosto do Harisa Hajradinovicia, ale Anglik został oszczędzony przez rykoszeta od Trenta Alexandra-Arnolda, który doprowadził do strzału w poprzeczkę.

Po przerwie podopieczni Garetha Southgate'a nadal dominowali w posiadaniu piłki, ale początkowo nie udało im się stworzyć więcej niż pół szansy dla Watkinsa i Palmera. Tak było do momentu, gdy sztywność Bośni osłabła tuż przed upływem godziny, gdy debiutant Nikola Katić pociągnął Konsę w środku pola karnego. Po weryfikacji VAR norweski sędzia Rohit Saggi przyznał rzut karny, co pozwoliło Palmerowi podnieść piłkę i strzelić pierwszego gola w reprezentacji.

Harry Kane, James Maddison i Jack Grealish dali rywalom kolejne powody do niepokoju w debiucie Sergeja Barbareza w roli selekcjonera, ale chociaż Kane uderzał na bramkę kilkoma uderzeniami, Anglia zatrzymała się na jednym golu aż do pięciu minut przed końcem, kiedy ostre dośrodkowanie Grealisha zostało odbite pięknym strzałem w dolny róg przez Alexandra-Arnolda. Gospodarze powiększyli swój dorobek wkrótce potem, gdy Kane wykorzystał nadarzającą się okazję.

Pierwsza wygrana w czterech meczach dobrze przygotowuje Anglię do ostatniego domowego meczu przygotowawczego z Islandią. Anglia pozostaje niepokonana w Newcastle od 1933 roku. Z kolei Bośnia i Hercegowina przegrała z brytyjską drużyną po raz pierwszy w tym stuleciu.