Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

MKOl zawiesił w prawach członkowskich Rosyjski Komitet Olimpijski

PAP
MKOl zawiesił w prawach członkowskich Rosyjski Komitet Olimpijski
MKOl zawiesił w prawach członkowskich Rosyjski Komitet OlimpijskiPAP
Międzynarodowy Komitet Olimpijski zawiesił w czwartek Rosyjski Komitet Olimpijski za naruszenie przepisów zawartych w Karcie Olimpijskiej. Jak poinformowano, decyzja ta na razie nie ma wpływu na możliwość startu neutralnych rosyjskich sportowców w igrzyskach w Paryżu.

"Międzynarodowy Komitet Olimpijski podjął w czwartek w Bombaju decyzję o zawieszeniu w prawach członkowskich Rosyjskiego Komitetu Olimpijskiego za naruszenie przez niego przepisów Karty Olimpijskiej" - powiedział rzecznik prasowy MKOl Mark Adams.

Powodem takiej decyzji podjętej przez centralę światowego ruchu olimpijskiego jest włączenie 5 października do struktur organizacyjnych Rosyjskiego Komitetu Olimpijskiego organizacji sportowych w czterech regionach Ukrainy znajdujących się pod okupacją Rosji, która dokonała agresji na ten kraj 24 lutego 2022 roku.

W olimpijskich strukturach RKO znalazły się organizacje sportowe na okupowanych terytoriach Ukrainy w Chersoniu, Doniecku, Ługańsku i Zaporożu.

Adams powiedział, że zawieszenie nie wpłynęło jeszcze na możliwość startu neutralnych rosyjskich sportowców w przyszłorocznych Igrzyskach XXXIII olimpiady w Paryżu, a decyzja w tej sprawie zostanie podjęta później. Imprezę zaplanowano w dniach 26 lipca - 7 sierpnia.

"Decyzja podjęta przez MKOl jest polityczna" - oznajmili przedstawiciele Rosyjskiego Komitetu Olimpijskiego na wiadomość o zawieszeniu.

"To kontynuacja polityki MKOl, który nie chce widzieć Rosjan na igrzyskach" - powiedział prezes Rosyjskiego Związku Pływackiego Władimir Salnikow.

Prezes związku łuczniczego Władimir Jeszejew jest zdania, że MKOl wpadł w skrajność.

"Spodziewaliśmy się takiej decyzji" - to reakcja szefa związku szermierczego Ildara Mamedowa.

Rosyjski Komitet Olimpijski może w ciągu 21 dni odwołać się od tej decyzji do Trybunału Arbitrażowego ds. Sportu (CAS) w Lozannie.

28 marca Komitet Wykonawczy MKOl zalecił, aby rosyjscy i białoruscy sportowcy mogli uczestniczyć w międzynarodowej rywalizacji jako neutralni sportowcy i tylko ci, którzy nie popierali publicznie ataku Rosji na Ukrainę i nie są związani z silami zbrojnymi lub klubami resortów siłowych. Innym zaleceniem było, aby Rosjanie i Białorusini nie powinni być reprezentowani w sportach drużynowych.

8 października przewodniczący MKOl Niemiec Thomas Bach powiedział w czasie Zgromadzenia Ogólnego Europejskich Komitetów Olimpijskich (EOC) w Stambule, że warunki startu sportowców rosyjskich i białoruskich jako neutralnych "nie podlegają negocjacjom".