Mistrzostwa Europy w judo - dominacja Francji w pierwszym dniu imprezy

Mistrzostwa Europy w judo - dominacja Francji w pierwszym dniu imprezyPAP
Judocy Francji zdobyli trzy złote medale podczas pierwszego dnia mistrzostw Europy w Montpellier. Trzy Polki, Aleksandra Kaleta (52 kg), Arleta Podolak i Julia Kowalczyk (obie 57 kg), odpadły we wczesnej fazie turnieju. Impreza zaliczana jest do kwalifikacji olimpijskich.

Na dorobek gospodarzy turnieju złożyły się m.in. mistrzowskie tytuły Luki Mkheidze (60 kg) oraz Shirine Boukli (48 kg) i Amandine Buchard (52 kg). Boukli jako pierwsza judoczka obroniła tytuł wywalczony rok temu w Sofii.

Z kolei 28-letnia Buchard, która w stolicy Bułgarii zdobyła srebrny krążek, w Montpellier drogę po złoty medal rozpoczęła od zwycięskiej walki z Aleksandrą Kaletą. Francuzka w tegorocznym finale potrzebowała dogrywki, aby zrewanżować się Kosowiance Distrii Krasniqi za porażkę w pojedynku o tytuł olimpijski w Tokio.

"Trójkolorowi" w piątek dodatkowo wywalczyli trzy miejsca na najniższym stopniu podium i zdecydowanie przewodzą w klasyfikacji medalowej. Pierwszego dnia turnieju w sumie dziewięć krajów zdobyło medale.

Mistrzostwa zaliczane są do kwalifikacji olimpijskich. Zwycięzcy poszczególnych kategorii otrzymają po 700 punktów.