Maja Włoszczowska: dziesięć medali to nie jest klęska
Członkini MKOl i zarządu PKOl ze szczególną atencją wymieniła "fantastyczny medal siatkarzy i rekord świata we wspinaczce Oli Mirosław".
"To są wyniki, którymi powinniśmy się cieszyć i chwalić" – dodała dwukrotna wicemistrzyni olimpijska w kolarstwie górskim.
Członkini Komisji Zawodniczej MKOl jest za transparentnością i właściwym rozliczaniem poniesionych kosztów na przygotowania olimpijskie. Prezes PKOl Radosław Piesiewicz i sekretarz generalny Marek Pałus podczas niedawnego zarządu obiecali, że na koniec września przedstawią dokładne sprawozdanie finansowe. "Zaczekajmy na to i zobaczymy, co zostanie przedstawione" – stwierdziła.
Włoszczowska oświadczyła, że MKOl nie ingeruje w spór na linii Ministerstwo Sportu i Turystyki – PKOl. "Reprezentuję MKOl i moją rolę jest pilnowanie, czy karta olimpijska jest przestrzegana. Nie mam do tego zastrzeżeń" – zastrzegła.
Na pytanie, czy prezes Radosław Piesiewicz dobrze wywiązuje się ze swoich obowiązków, odparła, że "w PKOl-u zadziało się bardzo dużo dobrych i fajnych rzeczy. Nasza reprezentacja w Paryżu wyglądała świetnie. Dom Polski w wiosce olimpijskiej również zebrał dobre recenzje. Nasi olimpijscy mieli zapewnione odpowiednie warunki, łącznie z klimatyzatorami, czego niektóre ekipy nie miały" – oceniła.
W najbliższych miesiącach dojdzie do ważnej zmiany na najwyższym stanowisku w MKOl. Do wyścigu o schedę po ustępującym przewodniczącym Thomasie Bachu wystartowało siedmiu kandydatów. Każdy z piętnastu członków Komisji Zawodniczej MKOl, w której działa Włoszczowska, ma prawo głosu w wyborach.
"To najważniejsze stanowisku w ruchu olimpijskim. Każdy z nas z uwagą przygląda się wszystkim kandydatom i czeka na ich programy. Chcemy mieć dobrego lidera" – zapowiedziała.
Włoszczowska przyznała, że jest wielu mocnych kandydatów. Duże doświadczenie ma wiceprzewodniczący MKOl Hiszpan Juan Antonio Samaranch jr., którego ojciec kierował MKOl przez 21 lat do 2001 roku. Jednym z kandydatów jest dobrze jej znany prezes Międzynarodowej Unii Kolarskiej Francuz David Lappartient. Francuz niedawno w niektórych kręgach wzbudził jednak kontrowersje, zapraszając na kongres UCI działaczy z Rosji.
"Bardzo mocną kandydatką jest Kirsty Coventry (była reprezentantka Zimbabwe w pływaniu, a obecnie minister sportu – PAP), jest bardzo młoda, reprezentuje Afrykę. To potencjalnie pierwsza kobieta na tym stanowisku. Była przewodniczącą Komisji Zawodniczej MKOl" – dodała.
Jej zdaniem duże doświadczenie posiada książę Jordanii Feisal al Hussein, który od kilkunastu lat działa w kilku komisjach MKOl. Sebastian Coe – prezydent World Athletics, poza doświadczeniem menadżerskim jest przede wszystkim olimpijczykiem, podobnie jak Kirsty Coventry. Była kolarka nie zna przewodniczącego Międzynarodowej Federacji Narciarskiej Szweda Johana Eliascha, a szef Międzynarodowej Federacji Gimnastycznej Japończyk Morinari Watanabe jest jedynym kandydatem z Azji, co na pewno jest jego atutem.
Włoszczowska przyznała, że nie spodziewa się, aby Komisja Zawodnicza MKOl jednogłośnie opowiedziała się za jednym z kandydatów, bo "każdy ma prawo do swojej opinii".
Powódź, jaka nawiedziła ostatnio południe Polski, odcisnęła swoje piętno na rodzinnej firmie, którą Włoszczowska prowadzi z mamą i bratem w Jeleniej Górze. Zakład produkuje odzież sportową. Woda zalała dużą część hali. To oznacza przestój w produkcji i milionowe straty.
"Nie będę porównywała strat mojej firmy do tego, co dzieje się w Kotlinie Kłodzkiej. Jak widzę obrazki zniszczonych domów, to jest to totalnie przerażające. Nie wiemy, kiedy ruszymy z produkcją. Pozalewało nam maszyny, które mają dużo elektroniki" – wyjaśniła.
Sprzętu, który waży po kilka ton, nie udało się wynieść w bezpieczne miejsce. Do tego celu potrzebne byłyby dźwigi. Nie było na to czasu.
"Jesteśmy w trakcie wizyt różnych serwisantów. To, co daje się uratować, to ratujemy. Być może będziemy musieli kupić część nowego sprzętu. Być może w przyszłym tygodniu, choć częściowo, uda się uruchomić produkcję. Naprawdę mamy duże straty. Szybko dotarły do nas osuszacze. Walczymy o ratowanie firmy, ale także o 160 miejsc pracy” – opisała skalę problemu.