Toupalik wygrał ostatni etap Czech Tour, Niemiec Lipowitz zdominował wyścig w klasyfikacji generalnej

Ťoupalík wygrał ostatni etap Czech Tour, podczas gdy Niemiec Lipowitz zdominował wyścig w klasyfikacji generalnej.www.czechtour.com
Adam Toupalik zdominował ostatni, czwarty etap wyścigu Czech Tour. Zwycięzcą w klasyfikacji generalnej został Niemiec Florian Lipowitz, a na trzecie miejsce awansował Jakub Otruba. Największa gwiazda wyścigu, Chris Froome, czterokrotny zwycięzca słynnego Tour de France, nie ukończył czterodniowego wyścigu. Udało się to tylko 97 kolarzom, a 29 się wycofało.

Dwudziestosiedmioletni Toupalik wygrał 176,2-kilometrowy etap pomiędzy Sumperkiem i Sternberkiem o cztery sekundy. Trzecie zawodowe zwycięstwo w karierze dało zawodnikowi czeskiego zespołu Elkov-Kasper awans na 10. miejsce w klasyfikacji generalnej.

Toupalik nie był nawet zadowolony po przekroczeniu linii mety. "Nie byłem pewien, czy to już koniec. Sędziowie dzwonili na jeszcze jedno okrążenie, nie słyszałem komentatora, więc wolałem deptać w pedały z całych sił. Holt Nie będę miał ładnego zdjęcia zwycięstwa. Ale już raz byłem wypalony, więc po prostu pedałowałem dalej" - wspominał Toupalik na stronie Mistrzostw Świata 2016 w cyclo-crossie, kiedy to cieszył się ze zwycięstwa okrążenie wcześniej i ostatecznie zdobył srebro w wyścigu U23. "W Sternbergu dwukrotnie byłem trzeci. Byłem bardzo pewny siebie. Chciałem przynajmniej podium, moje nogi były dobre. Wyszło świetnie" - dodał mistrz kraju z 2020 roku.

Chris Froome.

Drugi był Niemiec Ben Zwiehoff, dwie sekundy przed swoim rodakiem i kolegą z Bora-hansgrohe, Lipowitzem, który z łatwością utrzymał koszulkę lidera. 22-letni zwycięzca drugiego piątkowego etapu wygrał najważniejszą czeską etapówkę o 2:20 nad Zwiehoffem.

"To wspaniałe. Marzenie się spełniło. Moja drużyna wykonała dziś dla mnie świetną robotę i choć od samego początku ściganie było brutalne, chłopaki sprawili, że etap był dla mnie tak łatwy, jak to tylko możliwe" - powiedział Lipowitz, który świętował swoje pierwsze zawodowe zwycięstwo etapowe i zwycięstwo w klasyfikacji generalnej podczas Czech Tour. "Czułem się świetnie przez całe cztery dni. Miałem naprawdę dobre nogi. Sobotni etap był więc bardzo ciężki i nie było łatwo się zregenerować. Co więcej, dzisiejszy start był bardzo nerwowy, ale miałem pod ręką świetny zespół. Chłopaki mi pomogli i żółta koszulka jest ich zasługą" - dodał Lipowitz.

Ostatniego dnia Otruba awansował na trzecie miejsce. Zawodnik czeskiej stajni ATT Investments zajął dziś dziewiąte miejsce, 22 sekundy za Ťoupalíkiem i awansował o dwa miejsca w klasyfikacji końcowej. Do Lipowitza stracił 2:44 minuty.