Ostatni etap Wyścigu Pokoju zdominowany przez Holendra Mourisa, zwycięzcą Francuz Rolland

Niedzielny etap Wyścigu Pokoju został zdominowany przez holenderskiego młodzieńca Wessela Mourisa.Závod míru
Holender Wessel Mouris świętował jeden z największych sukcesów w swojej karierze w niedzielę w Jeseniku po ucieczce trwającej ponad połowę ostatniego etapu Wyścigu Pokoju U23. Zwycięzcą Pucharu Narodów w klasyfikacji generalnej został Francuz Brieuc Rolland. Członek kontynentalnej drużyny Groupama FDJ założył żółtą koszulkę po sobotnim etapie.

Ostatni etap Wyścigu Pokoju U23 z Szumperka do Jesenika liczył sto dwadzieścia sześć kilometrów, a kolarze musieli pokonać 2223 metry. Francuz Brieuc Rolland wystartował w żółtej koszulce lidera wyścigu. Jego rodak Paul Magnier jechał w zielonej koszulce lidera klasyfikacji punktowej, a liderem klasyfikacji punktowej był Belg Tim Rex.

Belg Aaron Dockx również jechał w białej koszulce dla najlepszego zawodnika poniżej 21. roku życia. Najlepszym z czeskich kolarzy przed ostatnim etapem był Tomáš Přidal, sklasyfikowany na dwunastym miejscu.

Kolarze musieli pokonać podjazd drugiej kategorii Nad Dlouhou vsí o długości 6,1 kilometra, a następnie premię wspinaczkową Rejvice o długości 100 kilometrów. Sprinterzy walczyli o punkty w Heřmanovicach.

Zaraz po starcie holenderski kolarz Wouter Toussaint ruszył do ataku, ale wyprzedzili go Alexander Kess (Luksemburg), Iker Mintegi (Hiszpania), Alessandro Borgo (Włochy) i Moritz Czasa (Niemcy). Jednak peleton stopniowo doganiał wszystkich kolarzy.

W niedzielę peleton wyruszył z Šumperka do Jesenika.
W niedzielę peleton wyruszył z Šumperka do Jesenika.Závod míru

Niemniej jednak wysiłki zmierzające do utworzenia silnej ucieczki nie ustały. Kwartet w składzie Enekoitz Azparren (Hiszpania), Nicoló Arrighetti (Włochy), Wessel Mouris (Holandia) i Jaka Marolt (Słowenia) stopniowo powiększał przewagę. Pięćdziesiąt osiem kilometrów po starcie kolarze mieli trzy minuty zapasu.

Na dwadzieścia pięć kilometrów przed Jesionikami czołówka zaczęła znacznie przyspieszać. W miarę upływu kilometrów przewaga uciekinierów szybko malała. Pod presją czołowy kwartet rozpadł się na podjeździe pod Rejvíz.

Wessel Mouris z Holandii kontynuował samotną jazdę na szczycie na czternaście kilometrów przed metą, a za nim, ze stratą pięciu sekund podążał Jaka Marolt ze Słowenii. Dziesięć sekund za nim był Nicoló Arrighetti z Włoch, a kolejne dziesięć - Enekoitz Azparren z Hiszpanii. Peleton miał w tym momencie minutę i dwadzieścia sekund straty.

21-letni Holender z całych sił utrzymał przewagę nad rozpędzonym peletonem i świętował w Jeseniku jeden z największych sukcesów w karierze.

Wyścig Pokoju dla kolarzy poniżej 23. roku życia jest już przeszłością w 2024 roku.Závod míru

Zwycięzcą klasyfikacji generalnej Wyścigu Pokoju U23 został Brieuc Rolland z Francji. Zieloną koszulkę obronił jego rodak Paul Magnier, mistrzem finiszu na szczycie został Tim Rex z Belgii, a Aaron Dockx zdobył białą koszulkę dla najlepszego kolarza do lat 21. Najlepszym czeskim kolarzem był Tomáš Přidal na dwunastym miejscu, a zwycięzcą rywalizacji drużynowej została Holandia.