Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Igrzyska 2040 mogą być dopiero drugą kandydaturą Polski, wcześniej walczyliśmy o zimową imprezę

PAP
Igrzyska 2040 to dopiero druga kandydatura Polski, wcześniej walczyliśmy o zimową imprezę
Igrzyska 2040 to dopiero druga kandydatura Polski, wcześniej walczyliśmy o zimową imprezęPAP/EPA/Michael Hanschke
Zimowe igrzyska w 2006 roku były do tej pory jedynymi, o których organizację ubiegała się Polska. W piątek minister sportu i turystyki Sławomir Nitras zaprezentował założenia zmian w polskim sporcie, których zwieńczeniem ma być organizacja letnich igrzysk w 2040 lub 2044 roku.

14 stycznia 1998 roku Polski Komitet Olimpijski przyjął kandydaturę Zakopanego i postanowił przekazać wymagane dokumenty do Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego. Do wyścigu o zimowe igrzyska stanęły też Turyn, Sion, Helsinki, Klagenfurt i Poprad.

Inicjatywa cieszyła się w Polsce sporym poparciem społecznym. W ankiecie przeprowadzonej przez Ośrodek Badania Opinii Publicznej (OBOP) za organizacją igrzysk było 64 procent respondentów. Wcześniej aż 83-procentowym poparciem zakończyło się referendum w Zakopanem.

Kandydaci mieli niepełna półtora roku, aby przekonać do siebie MKOl. 18 czerwca 1999 roku w Seulu podczas 108. sesji tej organizacji dokonali ostatnich prezentacji. Dzień później wybrano gospodarza.

Specjalna 16-osobowa komisja selekcyjna miała za zadanie wskazać dwóch finalistów. Zdecydowała się na Turyn i Sion. Następnie w głosowaniu włoska kandydatura otrzymała 53 głosy, a szwajcarska 36.

Na drugą walkę o igrzyska nie zgodzili się krakowianie

Choć więcej polska kandydatura nie była brana pod uwagę na ostatnim etapie wyboru gospodarza, to warto wspomnieć o inicjatywie organizacji zimowych igrzysk w 2022 roku, wspólnie ze Słowacją.

"Twarzą" kandydatury był Kraków, a część konkurencji miała być rozegrana w Zakopanem i na Słowacji. PKOl oficjalną aplikację zgłosił 7 listopada 2013 roku. Wybór gospodarza nastąpił w lipcu 2015, ale Kraków wcześniej wycofał się z walki.

Przeciwni organizacji igrzysk okazali się mieszkańcy stolicy Małopolski. 25 maja 2014 roku przeprowadzono w Krakowie referendum, a blisko 70 procent głosujących opowiedziała się przeciw imprezie. Następnego dnia prezydent miasta Jacek Majchrowski poinformował o zakończeniu starań o organizację igrzysk.

Niskie poparcie społeczne spowodowało wycofanie się także Oslo i Sztokholmu. Ostatecznie o igrzyska walczyły tylko Pekin i Ałmaty. Chińska kandydatura wygrała w głosowaniu 44:40. Od tego czasu proces kandydacki znacząco się zmienił i dziś ma charakter negocjacji z MKOl, mniej na bezpośredniej rywalizacji na kandydatury z innymi miastami.

W piątek Nitras zapowiedział, że rząd w styczniu 2026 roku chce być gotowy, aby formalnie rozpocząć negocjacje z Międzynarodowym Komitetem Olimpijskim w sprawie organizacji w Polsce igrzysk w 2040 roku. Szef resortu sportu uważa, że igrzyska powinny odbywać się w całym kraju, z koncentracją na Warszawie.