Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Gram nie tylko nogami i sercem, ale także głową i miłością, mówił Beckenbauer

Beckenbauer w 1974 roku z trofeum dla mistrza świata.
Beckenbauer w 1974 roku z trofeum dla mistrza świata.AFP
Dzięki świetnej technice kopania piłki i doskonałej organizacji gry, Franz Beckenbauer (78†) był uważany za jednego z najlepszych piłkarzy wszech czasów. Jego kolekcja osiągnięć obejmowała praktycznie wszystkie najważniejsze trofea, w tym mistrzostwa świata i Europy, tytuły pucharowe i ligowe oraz dwie nagrody Ballon d'Ors (Złotej Piłki). Później "Cesarz" rozkwitał także w rolach trenerskich i urzędnika.

Pomocnik początkowo scharakteryzował swoją postawę na boisku, mówiąc: "Gram  w piłkę nożną z ogromną miłością, ale nie tylko nogami i sercem. Gram również głową, staram się dużo myśleć. Nie chcę robić z siebie żonglera, nie jestem sprinterem ani aktorem nastawionym na efekt". Oprócz umiejętności przywódczych, jego największą bronią był mocny strzał i celne podania.

Beckenbauer zagrał w trzech mistrzostwach świata, w których zdobył komplet medali. Po srebrze w Anglii w 1966 r. i brązie w Meksyku w 1970 r., poprowadził reprezentację Niemiec Zachodnich do tytułu na Mistrzostwach Świata w 1974 r. przed własną publicznością. Kolejne złoto i srebro zdobył jako trener w 1990 i 1986 roku. Tylko Brazylijczyk Mário Zagallo i Francuz Didier Deschamps zdominowali mistrzostwa świata zarówno jako zawodnicy, jak i trenerzy.

"Kaiser" szczycił się również tytułem mistrza Europy w 1972 roku, a cztery lata później reprezentacja Niemiec zajęła miejsce tuż poniżej czołówki po nieudanych rzutach karnych z Czechosłowacją. To właśnie w tych dwóch latach Beckenbauer zdobył Złotą Piłkę dla najlepszego piłkarza na Starym Kontynencie, a w Niemczech podobną nagrodę otrzymał czterokrotnie.

Pochodzący z Monachium zawodnik większość swojej klubowej kariery spędził w Bayernie, w którym grał od 14. roku życia. W 1965 roku awansował z drużyną do Bundesligi, a w ciągu kolejnych dziesięciu lat zdobył cztery tytuły i tyle samo zwycięstw w krajowych pucharach. Pierwszą jaskółką na europejskiej scenie był triumf w Pucharze Zdobywców Pucharówvw 1967 roku, a od 1974 roku bawarski klub był najlepszym klubem w Europie dzięki trzem kolejnym zwycięstwom w Pucharze Mistrzów.

W 1977 roku, po rozegraniu 103 meczów i strzeleniu 14 bramek, Beckenbauer pożegnał się z reprezentacją narodową i zdecydował się na lukratywny angaż w New York Cosmos, gdzie po dwuletniej przerwie i kolejnym tytule mistrza Niemiec z Hamburgiem, sześć lat później zakończył karierę zawodniczą.

Wkrótce potem został mianowany głównym trenerem reprezentacji Niemiec Zachodnich, choć nie posiadał wymaganej licencji trenerskiej. Niemniej jednak szybko wyprowadził drużynę z kryzysu i po zdobyciu srebra w Meksyku w 1986 r., cztery lata później we Włoszech awansował z nią na szczyt. W międzyczasie zdobył brąz na mistrzostwach Europy.

Kolejny pobyt Beckenbauera w Olympique Marsylia, pomimo tytułu ligowego, nie poszedł tak dobrze, ale po powrocie do Bayernu wszystko wróciło do normy. "Der Kaiser" Franz został mianowany prezesem klubu i poprowadził go do triumfu w Pucharze UEFA w 1996 r. Odniósł również sukces jako szef komitetu organizacyjnego Mistrzostw Świata 2006 w Niemczech, wiceprezes Niemieckiego Związku Piłki Nożnej i członek komitetu wykonawczego FIFA.

Ostatnio, jako ojciec piątki dzieci (syn Stephan zmarł z powodu guza mózgu), pełnił funkcję honorowego prezesa Bayernu. W ostatnich latach życia przeszedł kilka operacji serca i biodra.