Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Francja dość łatwo pokonała Nowa Zelandię podczas Pucharu Świata w rugby

PAP
Francja dość łatwo pokonała Nowa Zelandię podczas Pucharu Świata w rugby
Francja dość łatwo pokonała Nowa Zelandię podczas Pucharu Świata w rugbyPAP
Francja pokonała Nową Zelandię 27:13 w rozegranym w podparyskim Saint-Denis meczu inaugurującym Puchar Świata 2023 w rugby. W imprezie, mającej rangę mistrzostw globu, udział bierze 20 drużyn. Trofeum broni reprezentacja Republiki Południowej Afryki.

Dla organizatorów jest to próba generalna przed przyszłorocznymi igrzyskami olimpijskimi w Paryżu, a dla światowej federacji to również okazja do obchodów 200-lecia rugby.

"Tegoroczny Puchar Świata będzie naszą wielką imprezą urodzinową. Spodziewamy się największego zaangażowania fanów w historii rugby i wierzymy, że będzie to dla nas platforma do dalszego rozwoju sportu" – powiedział podczas konferencji prasowej Alan Gilpin, dyrektor zarządzający World Rugby.

Turniej otworzył prezydent Francji Emmanuel Macron. Podczas jego przemówienia część publiczności gwizdała, podobnie jak w strefach kibiców m.in. w Paryżu, na Placu Zgody, oraz w Marsylii.

Do walki o Puchar Świata najlepsi rugbiści przystępują po raz dziesiąty. Impreza, która ma zaledwie 36-letnią historię, jest trzecią – po piłkarskich mistrzostwach świata oraz igrzyskach olimpijskich – jeśli chodzi o liczbę widzów przed telewizorami.

W dwóch drużynach są polskie akcenty. W zespole Walii gra Corey Domachowski, którego pradziadek pochodził z Polski i uciekł z obozu w Auschwitz. Z kolei w drużynie Namibii wystąpi znany z występów w naszym kraju Danco Burger, ale nie znaleźli się powołani na zgrupowanie w lipcu Pieter Steenkamp (Orkan Sochaczew) czy Oderich Mouton (Juvenia Kraków).

W sumie rozegranych zostanie 48 meczów. Faza grupowa (po pięć zespołów w czterech grupach) zakończy się 8 października. Później nastąpi faza pucharowa, począwszy od ćwierćfinałów. Finał – 28 października na Stade de France w Saint-Denis.

Podział na grupy:

grupa A: Francja, Nowa Zelandia, Włochy, Urugwaj, Namibia

grupa B: RPA, Irlandia, Szkocja, Tonga, Rumunia

grupa C: Walia, Australia, Fidżi, Gruzja, Portugalia

grupa D: Anglia, Japonia, Argentyna, Samoa, Chile