Derby Week: Razem dla rewolucji, ale przeciwko sobie w wojnie. Derby Algieru łączą i dzielą

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Derby Week: Razem dla rewolucji, ale przeciwko sobie w wojnie. Derby Algieru łączą i dzielą

Derby Algieru łączą i dzielą.
Derby Algieru łączą i dzielą.Profimedia / Livesport
Drużyny Mouloudia Club d'Alger (MCA) i Union Sportive de la Médina d'Alger (USMA), dwa wielkie kluby ze stolicy Algierii, po raz pierwszy zmierzyły się ze sobą w oficjalnym meczu w 1948 roku, kiedy Algieria była jeszcze francuską kolonią. Po tym wydarzeniu oba stały się siłą napędową i symbolem algierskiej rewolucji. Później stały się ogromnymi rywalami, których mecze bardzo często przynoszą poważne incydenty i kontrowersje zarówno na boisku, jak i za kulisami.

Piłka nożna jako motor rewolucji

W 1921 roku grupa młodych Algierczyków zebrała się, aby założyć pierwszy muzułmański klub piłkarski w kraju, który był kontrolowany przez Francję jako kolonia. Data założenia Mouloudii zbiegła się z Mawlid, urodzinami proroka Mahometa. Stąd też nazwa klubu (Mouloudia oznacza narodziny w języku arabskim), a jego wizualna symbolika jest ściśle związana z islamem. Godło drużyny przedstawia muzułmański półksiężyc, a barwy klubowe to zieleń i czerwień. Zieleń jest tradycyjnym, świętym kolorem islamu, podczas gdy czerwień ma symbolizować miłość do algierskiego narodu muzułmańskiego.

Klub Mouloudia został założony w dzielnicy Kasbah w stolicy Algieru. Kasba to także ogólne określenie twierdzy chroniącej tak zwaną medynę, czyli historyczne centrum arabskich miast. Medyny i kasbah można znaleźć w wielu miastach w Afryce Północnej i poza nią. Dzielnica Kasbah w Algierze jest jednak jedną z najważniejszych, nie tylko ze względu na piłkę nożną i wydarzenia z nią związane.

Inny czysto muzułmański klub, Union Sportive de la Médina (ufortyfikowana medyna w dzielnicy Kasbah jest również przedstawiona w logo klubu), został założony w 1937 roku w historycznym centrum Algieru. Jego założyciele byli również bardzo aktywni w polityce i ruchu narodowym, którego główną ideą było wyzwolenie narodu muzułmańskiego i utworzenie niepodległej Algierii. Choć walka o niepodległość była wówczas jeszcze odległa, grupy młodych działaczy nacjonalistycznych poruszających się wokół dwóch muzułmańskich klubów piłkarskich w Kasbah położyły podwaliny pod przyszłą powszechną mobilizację. Kasbah zawsze była epicentrum antyfrancuskich nastrojów.

W 1945 r. obchody zakończenia II wojny światowej przerodziły się w gorącą demonstrację Algierczyków przeciwko francuskim siłom kolonialnym. Patriotyczne powstanie zostało brutalnie stłumione przez francuską armię i zakończyło się rozlewem krwi. Incydent ten wiąże się ze zmianą barw klubowych Union Sportive de la Médina. Klub chciał wyrazić swoje poparcie dla odrodzenia narodowego i upamiętnić masakrę, zmieniając swoje barwy na czarny, kolor żałoby i czerwony dla krwi męczenników.

To nie przypadek, że oprócz muzułmańskich organizacji piłkarskich, właśnie w Kasbah powstał rebeliancki Front Wyzwolenia Narodowego. Opór przeciwko francuskim rządom w Algierii osiągnął punkt kulminacyjny w 1954 roku, kiedy to Front de libération nationale rozpoczął zbrojną rewolucję. Algierska wojna o niepodległość trwała do 1962 roku. Przyniosła narodowi algierskiemu upragnioną niepodległość, ale kosztowała też wiele ofiar.

Kto ma większy dorobek?

Walka o niepodległość zjednoczyła klub Mouloudia i Union Sportive de la Médina z jednej strony, ale muzułmańskie wartości, które towarzyszyły obu klubom z Kasbah od samego początku, również postawiły je przeciwko sobie. Front Wyzwolenia Narodowego, z którym klub USMA był bezpośrednio powiązany personalnie, znacznie zradykalizował swoje poglądy podczas wojny w Algierii. W opozycji do tak wyraźnych wartości stał MCA jako całość, a napięcia między dwoma klubami były wysokie. Od tego czasu algierskim derbom nieustannie towarzyszą zakulisowe walki pomiędzy politycznymi i siłowymi wpływami w kraju.

Poza różnicami zdań, możliwymi wpływami politycznymi i korupcyjnymi oraz faktem, że są bezpośrednimi sąsiadami z algierskiej dzielnicy Kasbah, rywalizacja pomiędzy Mouloudia Club i Union Sportive de la Médina ma również charakter czysto sportowy. Obozy obu drużyn dokuczają sobie nawzajem i chwalą się sukcesami osiąganymi przez jedną lub drugą. Przez wiele lat kibice MCA chwalili się najcenniejszym trofeum Afryki, gdyż ich ulubieńcom udało się wygrać Afrykańską Ligę Mistrzów w 1976 roku. Piłkarze USMA przynajmniej częściowo dorównali rywalowi w zeszłym roku, w 2023 roku, kiedy to wygrali CAF Confederation Cup, afrykańskie rozgrywki klubowe, które pod względem prestiżu są porównywalne z Ligą Europy.

Tym samym oba kluby zdobyły w swojej historii jedno kontynentalne trofeum i mają na koncie identyczne osiem triumfów w krajowych pucharach. Pod względem tytułów ligowych, USM Algier miał przewagę w ostatnich latach. Najnowszy z nich, ósmy w historii klubu, wywalczony został w sezonie 2018/19. Rywal MC Algiers ma na swoim koncie o jeden tytuł mniej, ale wygląda na to, że w bieżącym sezonie ponownie dogoni swoich rywali. Tymczasem Mouloudia obecnie wyraźnie dominuje w tabeli algierskiej Ligue Professionnelle 1. W starciu z rywalem Union Sportive de la Médina może zrobić kolejny krok w kierunku tytułu, na który czekał od 14 lat. Derby Algierii rozpoczną się w piątek 3 maja o godzinie 17:00. Zapraszamy do śledzenia meczu na Flashscore.

Pozostałe derby tygodnia

Piątek, 3 maja

Niemcy - 2. Bundesliga (2. Liga)

Hamburger SV - FC St. Pauli

Hamburger Stadtderby (derby Hamburga)

Bardziej szczegółowo o derbach Hamburga, które są raczej starciem różnych ideologii i wartości społecznych niż piłkarską bitwą o miasto, pisaliśmy jesienią w Derby Week. Ostatni mecz zakończył się remisem 2:2. Teraz pozostały trzy ostatnie kolejki sezonu. FC St. Pauli walczy o awans do najwyższej klasy rozgrywkowej, w której ostatni raz grało w sezonie 2010/11.

Holandia - Eerste Divisie (2. liga)

Helmond Sport - FC Eindhoven

Derby Oost-Brabantse (derby Brabancji Wschodniej)

FC Eindhoven jest trzecim dużym klubem z Eindhoven po PSV i Sparcie. Tradycyjnie należy jednak do 2. ligi. Ma lokalnego rywala, Helmond Sport, z Helmond, miasta położonego zaledwie 10 kilometrów na wschód od Eindhoven.

Irlandia - Premier Division

Bohemian FC - Shamrock Rovers

Derby Dublina

To największe derby w irlandzkiej piłce nożnej. Oprócz tego, że oba kluby mają siedzibę w stolicy, należą do najbardziej utytułowanych drużyn w kraju. Shamrock znajdują się na szczycie historycznych tabel pod względem zdobytych tytułów. Rovers byli mistrzami Irlandii 21 razy. W sezonie 2023 (rozgrywanym w systemie wiosna-jesień) Shamrock zdobyli czwarty tytuł z rzędu. Bohemian FC cieszyło się z tytułu mistrza Irlandii 11 razy (ostatnio 15 lat temu, w 2009 roku).

Sobota 4 maja

Niemcy - Bundesliga

VfB Stuttgart - Bayern Monachium

Südderby (derby południa)

Sensacyjnego mistrza tegorocznej Bundesligi znamy już od kilku tygodni. Walka o drugie miejsce wciąż jednak trwa i ma znamiona derbów. Monachium i Stuttgart to największe miasta na południu Niemiec. Niechęć kibiców VfB do Bayernu, oprócz historycznej dominacji rywala, potęguje fakt, że Bayern w przeszłości "podkradał" Stuttgartowi takich zawodników jak Giovane Élber, Mario Gómez czy Benjamin Pavard.

Niedziela 5 maja

Belgia - Jupiler Pro League

Royale Union Saint-Gilloise - RSC Anderlecht

Derby Brukseli (Brussels derby)

Royale Union Saint-Gilloise awansował do belgijskiej Jupiler League w 2021 roku i od razu znalazł się w gronie kandydatów do czołowego miejsca. Od tego czasu ma wyjątkowy rekord w derbach z brukselskimi rywalami Anderlechtem. Z dziewięciu spotkań wygrali osiem i tylko raz podzielili się punktami. Anderlecht zdołał pokonać RUSG po raz dziesiąty w lidze dopiero w pierwszym wzajemnym meczu dodatkowej grupy mistrzowskiej. Teraz przyszedł czas na rewanż. Walka o tytuł w Belgii po roku znów jest bardzo zacięta.

Poniedziałek, 6 maja

Japonia - Liga J1

Gamba Osaka - Cerezo Osaka

Derby Osaki (Osaka derby)

Jednymi z tradycyjnych derbów japońskiej ekstraklasy jest mecz pomiędzy Cerezo Osaka i Gamba Osaka, dwoma klubami z ogromnej aglomeracji Osaka, zamieszkałej przez około 20 milionów ludzi. Obie drużyny znajdują się jak dotąd na szczycie tabeli tegorocznej edycji J1 League.

Irlandia - Premier Division

Drogheda United - Dundalk

Derby Louth (derby hrabstwa Louth)

Poza Cork i Dublinem, Louth jest jedynym hrabstwem w Irlandii, które może pochwalić się klubami Premier League. Dundalk jest historycznie drugim najlepszym irlandzkim klubem (po Shamrock Rovers z 21 tytułami). Wygrali ligę łącznie 14 razy (ostatnio w 2019 roku). Drogheda zdobyła jeden tytuł (2007).

Szwecja - Allsvenskan

GAIS - IFK Göteborg

Göteborgsderbyt (derby Göteborga)

Göteborg na zachodnim wybrzeżu Szwecji jest piłkarskim centrum kraju. Jest domem dla trzech klubów najwyższej klasy rozgrywkowej. Jednym z nich - największym - jest IFK Göteborg. Pozostałe dwa to GAIS i Örgryte. O ich wzajemnej rywalizacji pisaliśmy wcześniej w Derby Week. Derby Göteborga pomiędzy GAIS i IFK powracają do kalendarza Allsvenskan po długim czasie. GAIS powraca do najwyższej klasy rozgrywkowej po 11 latach.